3. november 2003 kell 22:00

Hodorkovski lahkub Jukose juhi kohalt

Naftakompanii Jukos juhatuse esimees Mihhail Hodorkovski esitas eile avalduse ametist lahkumise kohta.

?Seadsin eesmärgiks ehitada rahvusvaheline energeetikakompanii ? üks maailmamajanduse liidritest. Praeguseks tekkinud situatsioon sunnib mind loobuma isiklikust osalusest kompanii JukosSibneft arengus,? kirjutas ta avalduses.

?Ma lahkun kompaniist. Olen kindel, et kõrgelt professionaalne ja ühtne kogenud mänedžeride kollektiiv saab direktorite nõukogu toel edukalt hakkama JukosSibnefti äri globaliseerimise ülesandega.?

Vene valitsus võib Jukose 90ndate alguses toimunud privatiseerimise tühistada ning Venemaa ühe edukama börsiettevõtte taasriigistada. Financial Times kirjutas reedel, et Vene valitsus võib Jukose taas oma kontrollile allutada.

Kui Jukos võetakse uuesti riigi omandusse, pole turuekspertide sõnul Venemaa börsil ilmselt põhja ette näha, selline käitumine tõrjuks kõik välisinvestorid eemale.

Eelmisel kuul paigutasid välisinvestorid Vene aktsiaturule enam kui 3 miljardit krooni, mis on uus rekord alates jaanuarist 2000.

Ühe juhtiva Venemaa investeerimispankuri sõnul on olukord väga ebastabiilne. ?Kõik ühinemised ja ülevõtmised külmutatakse, turg kukub kindlasti edasi,? lausus ta. Jukosega pidasid läbirääkimisi maailma suuremate naftatootjate hulka kuuluvad ExxonMobil ning ChevronTexaco.

Neljapäeva hilisõhtul otsustas Venemaa prokuratuur arestida 44 Jukose aktsiatest. Möödunud laupäeval vahistatud Jukose juhile Mihhail Hodorkovskile on esitatud seitse süüdistust, millest olulisim oli maksupettus.

Investorite raha ei tule Venemaale enne valimiste lõppu või seni kuni pole selge, et vangikong ei oota uut poliitiliste ambitsioonidega oligarhi.

Sellest kirjutas eilne Wall Street Journal, märkides, et paljud Lääne investorid ei arvesta arenevatele turgudele investeerides poliitiliste riskidega. Jukose juhi Mihhail Hodorkovski vahistamine kinnitas veel kord, et mõtlematu poliitiline otsus võib negatiivselt mõjuda finantsturgude olukorrale ja arengusuundadele.

Samas on Venemaa rahandusminister Aleksei Kudrin palju optimistlikum. Intervjuus ajalehele Kommersant teatas ta, et pärast Jukose kohtuasja lõppemist taastub Vene aktsiaturg täielikult ja hakkab kasvama.

Autor: ÄP Online

Hetkel kuum