Anne Oja • 6. november 2003 kell 22:00

Kanajevi ja Kaasiku majade ehitusload tühistamisel

Nii Kanajev kui ka Kaasik on saanud ehitusloa Jõelähtme vallalt.

Novembri alguses Tallinna halduskohtus toimunud istungil Kanajevi ehitusloa asjus jäi keskkonnainspektsioon varem esitatud nõudmiste juurde, lisades täiendused, teatas inspektsiooni juriidilise osakonna juhataja Antero Männik.

?Seoses vajadusega võimaldada vastustajal tutvuda täiendatud protestiga ning tulenevalt kohtu nõudest esitada täiendavaid dokumente määrati uus istungi toimumise aeg 2004. a aprilli alguseks,? lisas Männik.

Kanajevi naabri, advokaat Viktor Kaasiku ehitusloa tühistamine tuleb kohtus arutlusele detsembri alguses.

Jõelähtme vallavanem Taimi Saarma ütles, et ei tea, milles keskkonnainspektsiooni uued nõudmised seisnevad.

?Olen kursis, käisin kohtus kohal. Aga võin öelda, et mina mingit kommentaari ei anna,? ütles Jõelähtme valla ehitusosakonna juhataja Villem Viikholm ärritunud häälega.

Viktor Kaasik ütles, et teda ehitusloa vaidlus ei huvita. ?Mulle ei saa keegi teha ettekirjutust maja lammutamiseks, sest sellel on kehtiv kasutusluba,? lausus ta. Kaasik ei soostunud spekuleerima, kellelt ta nõuaks sisse lammutamisest tekkiva kahju, kui keskkonnainspektsioonil õnnestub nii ehitus- kui ka kasutusluba tühistada. ?Riik peab iseendaga klaarima need asjad,? kinnitas ta.

Keskkonnainspektsiooni andmetel kulub ehitusloa tühistamiseks 2?3 kuud kuni paar aastat. Oleneb sellest, kui palju vastaspool vaidleb ning dokumente kohtusse veab. Kanajevi-Kaasiku kõrval tühistab keskkonnainspektsioon ka üht ehitusluba Paikuse vallas.

Varem on pretsedenti loovalt tühistatud omavalitsuse antud ehitusluba nn Võru päikeseprotsessis, kus Võru linnavalitsust hagesid kaks õpetajannat. Ehkki linnavalitsus leidis, et Wõro Kommertsile kuuluva ärihoone kõrval pimedaid eluruume taluma sunnitud naiste kaebus pole põhjendatud, jättis riigikohtus ehitusloa tühistamise jõusse.

Musta stsenaariumi ehk hoone lammutamise puhul võib Eesti ühe tippadvokaadi Andres Hallmägi saavutatud võit kaasa tuua üle-eestilise lammutamislaine ning miljonitesse kroonidesse küündivad kahjunõuded ebapädevaid otsuseid langetanud ametnike vastu.

Hetkel kuum