25. november 2003 kell 22:00

Linnahall sulgeks haava Tartu kehas

Kolhoosikeskuste kultuurimajad on nukrad objektid. Paremal juhul mängitakse kultuurimaja lagunevas saalis korvpalli. Ega linnade kultuuri-, vabaaja- või spordikeskused tihti targemad ole. Isegi Tallinna linnahall... Mulle kui kõrvaltvaatajale tundub, et Tallinn ei oleks linnahallita oluliselt kehvem linn. Linnahalli kahjuks kõneleb seegi, et investorid hoone enampakkumistele just murdu ei jookse.

See, kuidas on lood Tallinna ja ülejäänud Eesti linna-, küla- ja alevihallidega, ei takista Tartu raadi ja võimukoalitsiooni kavandamast oma linnahalli. Tartu linnahalli rajamine enam pole pelk idee, vaid linna arengukavasse raiutud tõik. Kokku on selle ehitamiseks ja kavandamiseks kuni 2007. aastani ette nähtud 81 miljonit krooni.

Tartu arengukava arutamisel oli linnahall see objekt, mille kallal volikogu opositsioon kõige rohkem pureles. Edutult. Kuu algul leidis muinsuskaitse, et halli asukohaks mõeldud territooriumil Raadi linnaosas tuleb säilitada ajaloolise ratsarügemendi hooned ja isegi välimaneezh, mis praegu pole muud kui muruplats.

Ükski linnahallivastane argument pole rumal. Isegi muinsuskaitse oma. Mis siis, et ainult muru, eks muinsuskaitsjad tea paremini, mida see ajaloo mõttes väärt on. Rääkimata sellest, et ilmselt kujuneks linnahall tinatükiks Tartu eelarves.

Ometi on linnahalli poolt ülitugev argument ? plaaniline asukoht Raadi linnaosas. Geograafiliselt ei ole Raadi Tartu linna pärapõrgu. Ometi on psühholoogilise linnaruumi mõttes tegu ebameeldiva tühikuga, endine armee ala on aga suisa võõrkeha.

Kõige kiiremini kasvaks haav linnaruumis kinni sinna tähtsa objekti asetamisega. Raadi piirile, endisesse mõisa on tekkimas Eesti Rahva Muuseumi uus kompleks. Piirkonna keskele Tartu linnahalli rajamine oleks Raadile vähemalt sama suur võit kui suurhalli rajamine Sakusse.

Autor: Vahur Afanasjev

Hetkel kuum