Ülo Toomsalu • 12. detsember 2003 kell 6:02

EPL: Tehnikaülikooli instituut sai Eesti kalleima teadusseadme

Tehnikaülikooli materjaliteaduse instituut avas uue teaduslabori, kus tehakse tööd uut tüüpi päikesepatarei loomise nimel.

Keldrikorrusel asuv skaneeriv mikroskoopia laboratoorium on tõeline maailmatasemel 21. sajandi teaduslabor, ütles instituudi direktor Enn Mellikov Eesti Päevalehele.

Eesti laboratooriumide seni kõige kallim teadusseade, 8 miljonit krooni maksev mikroskoop võimaldab umbes miljonikordsel suurendusel näha ühe nanomeetri (miljondik millimeetrit) suuruseid objekte. Kui seni oli laboris võimalik vaadelda ühte mikromeetrit, siis selle seadmega saab vaadata veel tuhat korda väiksemaid osakesi.

?Ütleme nii, et seni oleme me uurimustöid teinud kui silmad kinni,? võrdles Mellikov. Uus mikroskoop võimaldab uurida materjali keemilist koostist, jälgida elektrivoolu käiku ning analüüsida struktuuri.

Labori põhitöö on uut tüüpi päikesepatarei väljatöötamine. ?Praegu kasutatakse päikeseenergiat energeetikas väga vähe seetõttu, et sellest elektrienergia tootmine on kallis,? selgitas Mellikov.

Siiani on päikeseenergiat saadud ülikallil vaakumtehnikal põhinevate tehnoloogiate abil, kuid keemilised tehnoloogiad oleksid palju soodsamad. Nende meetodite väljatöötamiseks tuleb aga veel palju uuringuid ja arendustööd teha, nentis Mellikov.

Peale Eesti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse aitas eile avatud laborit sisustada Tehnikaülikooli päikeseenergeetika rakendusuuringuid rahastav Hollandi firma, kes on päikeseenergiale pannud suured lootused: 2007. aastal kavandatakse tootmise alustamist, aastaks 2020 tahetakse juba maailmas esirinnas olla.

Hetkel kuum