Ülo Toomsalu • 18. detsember 2003 kell 6:24

PM: USA nõuab lennureisijate isikuandmeid

Pärast ELiga ühinemist hakkab Tallinna lennujaam edastama USA-le reisijate krediitkaardinumbreid ning teavet rahvuse, rassi ja usuliste veendumuste kohta.

Andmekaitse inspektsiooni kontrolliosakonna juhataja Gina Kilumets selgitas, et USA soovib ligipääsu üleeuroopalisele reisijate registrile, milles peituvad kõigi Euroopa lennureisijate piletibroneeringul antud ja pileti registreerimisel ühtsesse süsteemi liikuvad andmed, ühtekokku ligikaudu 40 erinevat sissekannet, kirjutab Postimees.

«Loomulikult ei küsita pileti broneerimisel eraldi sinu usulist veendumust või etnilist kuuluvust, ent kui sa märgid rahvuseks juut, soovides lennukis kosherit süüa, ning lisad, et sa maksad krediitkaardiga, siis ongi see otsitud teave sinu kohta olemas,» tõi Kilumets ühe näite.

USA valitsuse kinnitusel tahetakse reisijate kümneid isikuandmeid, sealhulgas delikaatseid, üksnes terrorismi ennetamiseks.

«Käsitleme reisijate andmebaasis sisalduvat infot kui äärmiselt olulist abinõu terrorismivastases võitluses, transporditurvalisuse ning mõistagi reisijate turvalisuse tagamisel,» kirjutas USA siinse suursaatkonna julgeolekuata?ee Dabid Whitehead siseminister Margus Leivole juba tänavu septembris.

Nii Euroopa Komisjon kui ka Eesti andmekaitse inspektsioon teatasid esialgu, et niisugune nõudmine rikub Euroopas kehtivat isikuandmete kaitse direktiivi. Pärast kuid kestnud läbirääkimisi nentis komisjon sel teisipäeval siiski, et nõustub uuel aastal sellele lepingule alla kirjutama.

Kilumetsa kinnitusel on isikuandmete väljastamine USA-le Eestis praegu keelatud. «Lepingu jõustumisel, loomulikult, tuleb meilgi hakata reisijate kohta üksikasjalikku teavet väljastama,» nentis ta.

Hetkel kuum