Rivo Sarapik • 22. detsember 2003 kell 22:00

Logistikud puhkavad jõulude ajal

Saabuvad jõulud toovad rahulikumad ajad ka logistikaturule. See tähendab, et kui on vaja veel sel aastal kaupa teele panna, siis tasub see ära teha enne pühi või leppida teenusepakkujaga eelnevalt kokku. Muidu võib juhtuda, et kaup jääb teele saatmata. Lisaks siinsetele pühadele mõjutavad saadetiste kohaletoimetamist ka sihtriikide pühad, selle soovitavad teenusepakkujad enne kauba lähetamist segaduse vältimiseks selgeks teha.

Piiritollipunktid töötavad 24 tundi, seda ka pühade ajal. Sisemaal lähtub toll töö- ja puhkeaja seadusest ja Riigipühade seadusest ning 24. ja 31. detsembril on lühendatud tööpäevad. ?Seadusest tulenevalt on neil päevadel tööpäevad kolme tunni võrra lühendatud,? selgitas tolliameti pressiesindaja Aivar Pau.

Ekspedeerijad võtavad kaupa vastu ja panevad teele reeglina vaid tööpäevadel ja kokkuleppe alusel ka nädalavahetustel. ?Pühade ajal oleme režiimil: oleme tönii palju kui vajalik, aga nii vä kui võlik, mis tändab, et terminal on suletud 25. ja 26. detsembril ning 1. jaanuaril,?selgitas ASi DFDS Transport juhataja Jaan Lepp. ?aupa väa saates peab arvestama, et viimased autod sellel aastal Euroopasse väuvad enne püämised väuvad 2.?3. jaanuaril.?

Air Cargo Estonia (ACE) juhataja Andres Matkur rääkis, et pühade ajal ACE kontori pool ei tööta ja pühade-eelsel päeval töötab lühendatud tööpäevaga. Küll aga töötab terminal tavapäraselt kaupade vastuvõturežiimil ja eelneval kokkuleppel on võlik ka kaupade väastamine. ?üajal kaupu saates võastu võs peaks klient eelnevalt meiega kokku leppima, et teaksime sellega arvestada,?lisas Matkur.

Balti Logistika OÜ juhataja Vallo Arumäe rääkis, et kaubasaatmise võimalusi mõjutavad pühade ajal otseselt lennuliiniide, vedajate ja laevakompaniide harvemad liikumisgraafikud, mistõttu tasub seetõttu arvestada, et kaupade liikumine võib tavalisest pisut kauem aega võtta.

Kullerifirmad puhkavad ka 25. ja 26. detsembril ning 1. jaanuaril. ?Pühade ajal mõjutavad meie tegevust ja saadetiste liigutamist lisaks veel Soome riigipühad 24. detsembril, Rootsi riigipühad 24. ja 31. detsembril ning teised sihtriikide riigipühad,? selgitas TNT Eesti ASi müügi- ja marketingijuht Anton Juurik. ?Klientide jaoks tähendab see seda, et saadetisi saab Eestist lähetada kõigil tööpäevadel välja arvatud 25. ja 26. detsembril ning 1. jaanuaril,? lisas Juurik.

Tulenevalt naaberriikide pikematest pühadest muutub ka saadetiste transpordiaeg. ?23. ja 24. detsembril pealevõetud Economy Expressi pakid saadetakse välja juba pühapäeval 28. detsembril, et need jõuaksid kohale nii kiiresti kui võimalik. Autoveo puhul peaks arvestama vähemalt kahe tööpäeva pikkuse lisatranspordiajaga,? selgitas Juurik. ?Global Expressi teenuse puhul lisandub tavalisele transpordiajale üks tööpäev, kui saadetis on peale võetud 24. või 31. detsembril,? rääkis Juurik. Lisaks peab arvestama ka kõikide sihtkohariikide pühadega.

DHLi klienditeeninduse juht Elo Sõber soovitab kulleriteenust kasutades arvestada sellega, et pühad pikendavad transpordiaegu. ?Jõulukingituste saatmisel on hea teada, kas riikides, kuhu saadetisi lähetada soovitakse, on antud kaupadele erinõudeid või piiranguid,? selgitas Sõber. Vajalikku infot jagab tavaliselt klienditeeninduse telefon.

Pühade ajal on Tallinna lennujaama reisiterminali lahtiolekuajad mõnevõrra muutunud: 24. detsembril suletakse lennujaam kell 23.30; 25. detsembril avatakse lennujaam kell 6.30 ja suletakse 18.15; 31. detsembril suletakse lennujaam kell 21.00; 1. jaanuaril avatakse kell 6.30 ning suletakse kell 01.00. ?Muutuvad ka lennugraafikud, nende kohta jagab täpsemalt infot lennujaama infotelefon,? selgitas Tallinna lennujaama administraator Pille Sõmer.

Hetkel kuum