8. jaanuar 2004 kell 8:28

Saksa säästukett Lidl otsib Võrus kohta

Detsembri keskpaigas kohtusid Lidli esindajad linnavalitsuse ametnikega ning teatasid kavatsusest Võrru oma kauplus rajada, kirjutas Võrumaa Teataja.

Eestisse laienev Saksa kaubanduskett Lidl otsib Võrus oma kaupluse rajamiseks kohta, ettevõtte esindajate pilk on jäänud pidama Räpina maantee ääres asuval endisel metsakombinaadi territooriumil.

?Siin nad käisid,? kinnitas abilinnapea Andres Kõiv. Tema sõnul oli tegemist tutvumisvisiidiga: Saksa firma esindajad otsisid linnas sobilikku kohta, kuhu kauplus ehitada. Kõivu andmeil valisid Lidli esindajad välja ASile Wermo kuuluva maatüki Räpina maanteel, kus varem asus Võru metsakombinaat.

?Ei kommenteeri. Vara on midagi öelda,? lausus Wermo peadirektor Olev Lüütsepp. Samas andis ta mõista, et maatehingu ümber käivad Lidliga läbirääkimised.

Lidl on väikese valikuga, kuid odavate hindadega kauplus. Sortimenti kuulub umbes tuhat toodet, mis 70?80 protsendi ulatuses on Lidli oma kaubamärkide all müüdav kaup. Lidlit eristab teistest veel oma joogipudelite kasutamine ning iseseisev taarakäitlus. Samuti pole Lidli kauplustes võimalik krediitkaardiga maksta, aktsepteeritakse üksnes sularaha ja deebetkaarte.

Saksa perefirmale Schwarz Gruppe kuuluv Lidl on üle Euroopa kuulus oma suhtekorraldusfilosoofia poolest. Selle kandvaks talaks on vaikimine. Lidl ei anna kunagi teavet oma kavatsuste ja majandustulemuste kohta. Reklaamile ettevõte raha ei kuluta ning ainsaks avalikuks teabeallikaks on ettevõtte avaldatavad töökuulutused. Kiiva vaikimise tõttu saadavad Lidlit igal pool spekulatsioonid.

Tunamullu alustas Lidl tungi Põhjamaadesse, avades esimesed kauplused Soomes. Läinud aastal sisenes Lidl pärast kolm aastat väldanud ettevalmistusperioodi Rootsi turule, kus ettevõte kohtas kohalike omavalitsuste suurt vastuseisu. Rootsis venitati eeskätt ehituslubade väljastamisega. Tänavu peaksid Lidli poed uksed avama Norras ja Taanis.

Euroopas on Lidlil üle 4000 kaupluse, firma kuulub maailma 20 suurema jaekaubandusettevõtte hulka. Peatselt kavatseb Lidl alustada tegevust Põhja-Ameerikas.

Eestis alustas Lidl kaupluste avamise ettevalmistust 2002. aasta märtsis, kui avaldas ajalehtedes personaliotsingu kuulutused.

Hetkel kuum