Veterinaaramet pani Läänemaal kinni illegaalse lihatööstuse

09. jaanuar 2004, 14:02

Veterinaaramet pani eile Läänemaal kinni lihatööstuse, millel puudusid igasugused load tegutsemiseks. Asja suhtes algatati väärteomenetlus.

Tunnustuseta lihatööstus asus Noarootsi vallas Sutlepas vanas karjalaudas. Suurest teest eemal asunud vabriku väraval olid sissepääsu keelavad sildid ning peale aeg-ajalt voorivate veoautode polnud tööstusest mingit märki. Kohalikud inimesed aga märkasid tühjaltseisnud lauda juures juba mõned kuud tagasi liikumist, kahtlustasid, et selles tegutseb põrandaalune tööstus ning teatasid veterinaarametile.

Läänemaa veterinaarkeskuse juhataja Urmas Johanson rääkis, et veterinaaramet üritas lihatööstusesse sisse pääseda juba detsembri alguses, kuid ettevõte uksed olid lukus ja inspektoreid keelduti sisse laskmast. 'Võtsime siis ühendust politseiga ja eile hommikul saime ettevõttesse sisse,' ütles Johanson. 'Tööstus tegeles liha suitsutamisega ning parasjagu oli kõik valmis uue partii tootmiseks, tunnustust sellel tööstusel aga pole.'

Ettevõttest konfiskeeriti 2 tonni suitsutamiseks valmis liha, mille veterinaaramet tunnistaks inimtoiduks kõlbmatuks ning mis läheb koerte varjupaigale. Kättesaadud dokumentide järgi oli see ostetud liha hulgimüügiga tegelevast ASist Maag. Dokumente, mis näitaksid, kuhu tööstus kauba müüs, kätte ei saadud. Illegaalse tehase suitsutamisseadmed olid Johansoni sõnul küllaltki heal tasemel.

Johansoni sõnul peeti tööstuses kinni 4 inimest, keda politsei eile õhtuni üle kuulas. 'Need inimesed väitsid küll, et tegid vanas laudas vaid remonti, kuid tegelikult oli üks neist justkui ülemus, üks autojuht ja kaks töölist,' ütles Johanson. Ettevõtte nime, kes Noarootsis illegaalselt liha suitsutab, ei saanud ta käimasoleva uurimise huvides öelda.

ASi Maag juhatuse liige Roland Lepp ütles, et eraisikutele nad liha ei müü. 'Müüme juriidilistele isikutele, kuid me ei saa ju politsei kombel uurida oma kliente,' ütles ta. Lepp, kelle juhitav AS Filee lihatööstus asub samuti Läänemaal, polnud Noarootsis toimunud haarangust teadlik.

Toiduseaduse järgi saab veterinaaramet tunnustamata toiduainetööstusele toidu käitlemise eest väärteomenetluse raames trahvi teha kuni 50 000 krooni. Johansoni sõnul aga võib käesolev asi jõuda kohtusse, mis tooks kaasa karmimad karistused.

Möödunud suvel sulges veterinaaramet Dvigateli valukojas toimetanud tunnustuseta Lepiku lihatööstuse. Ettevõttele, kus töötajatel polnud võimalust isegi käsi pesta, tehti trahvi 20 000 krooni. Rohkem juhtumeid, kus veterinaaramet oleks sarnasel viisil ettevõtteid kinni pannud, pole teada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing