Ajalehed 10 aastat tagasi

Eda-Liis Kann 28. jaanuar 2004, 00:00

1994. aasta tippsündmuseks on kindlasti Rahva Hääle erastamine ja selle ümber toimunud kemplemine. RAS Rahva Häält ihkasid Marek Strandbergile ja Agu Kivimäele kuulunud firma OÜ Maag, mis sai kuulsaks Eesti riiki jäänud Nõukogude rublade Eestist väljaviimise ja ilmselt t?et?eenidele müümise skandaaliga, valdavalt Andres Bergmannile kuuluv AS Hommikuleht ning endised Rahva Hääle töötajad, kes olid selleks asutanud ASi RH.

1993. aastal kuulutas erastamisagentuur Rahva Hääle erastamiskonkursi võitjaks 5,6 miljoni kroonise pakkumise teinud OÜ Maag, eirates poliitiliste mängude tulemusena Hommikulehe suuremat, 6,5 miljoni kroonist pakkumist.

Erastamisagentuuri otsusest kujunes kolme Rahva Hääle erastamistaotleja ? Maagi, Rahva Hääle töötajatele kuuluva ASi RH ja ASi Hommikuleht ? kohtulik vaidlus. Vastaspooled süüdistasid üksteist nii klassikalises korruptsioonikatses kui ka riigile kuuluva ajalehe ärastamiskatses.

Keset lahingut, ära ootamata kohtu otsust pandi Rahva Hääl 1994. aasta juunis pooleldi salastatult kordusenampakkumisele, kus ainsa huvilisena teadis kohal olla Maag, kes saigi Rahva Hääle erastamisjääkide nime all 3,3 miljoni kroonise pakkumisega endale.

Kohtulahingu ajal jõudis tekkida ka uus ajaleht Eesti Sõnumid. Konkurents päevalehtede turul muutus järjest tihedamaks. Lehti ei jaksanud enam lugeda, sest ilmus seitse päevalehte: Rahva Hääl, Eesti Sõnumid, Päevaleht, Hommikuleht, Postimees, Õhtuleht ja Äripäev. Ajalehtede üleküllus pidurdas ka leheturu arengut. Teisalt polnud ka meedia peadoonor ? reklaamiturg ? niivõrd rasvane kui täna. Lehtedel oli edu saavutamiseks kaks võimalust: kas investeeringute ning sisu kvaliteedi tõusuga meelitada juurde rohkem tellijaid ja selle kaudu reklaamikliente või ühineda.

1995. aasta mais teatasidki Päevaleht, Rahva Hääl ja Hommikuleht ühinemisest ja ilmuma hakkamisest Eesti Päevalehe nime all. Eesti Päevalehe esimene number ilmus 5. juunil 1995.

Septembris liideti Eesti Päevalehega ka Eesti Sõnumid. Küll ainult keha, sest Eesti Sõnumite toimetuse baasil tekkis veel sama aasta oktoobris-novembris uus leht ? Sõnumileht. Aastaid hiljem teatasid ka Sõnumileht ja Õhtuleht ühinemisest.

Turule on jäänud neli üleriigiist päevalehte: SL Õhtuleht, Postimees, Eesti Päevaleht ja Äripäev.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing