Panganduskindlustus kogub populaarsust

Ulla Ilisson 29. jaanuar 2004, 00:00

Panganduskindlustus (bancassurance) on lühidalt öeldes nii panga- kui elukindlustustoodete pakkumine klientidele läbi ühiste kanalite.

Rahvusvaheliselt on välja kujunenud tava, et elukindlustustooteid pakutakse väga erinevate kanalite kaudu. Näiteks Suurbritannias toimub praktiliselt kogu kindlustustoodete portfelli müük ka täna spetsiaalsete kindlustusagentide kaudu. Seevastu Prantsusmaal ja Hispaanias kuulub ligi 70% sealsest kindlustusturust pangakindlustusele.

Milline on olnud Eesti panganduskindlustuse areng ja praktika? Eesti elukindlustusturg on viimase 15 aasta jooksul teinud läbi märkimisväärseid muudatusi. Kui üheksakümnendate alguses loodud kindlustusseltsid opereerisid igaüks oma klassikalise agentide võrguga, siis tänaseks on turg jaotunud valdavalt panganduskindlustust pakkuvate kontsernide kasuks.

Täna on Eestis elukindlustuse sektoris kolm panganduskindlustust pakkuvat kontserni ? Hansapanga Kindlustus, Ühispanga Elukindlustus ja Sampo Elukindlustus ? kes jagavad ligi kolm neljandikku elukindlustusturust. Omaette seltsidena tegutsevad ERGO Elukindlustus ning Seesam Elukindlustus.

Turg areneb tõusujoones. Kokku moodustasid elukindlustuse brutopreemiad 2003. aastal 578,6 miljonit krooni. Seda on 30% enam kui 2002 aastal, kuigi kogu Eesti kindlustusturust moodustab elukindlustuse osa vaid 22%.

2003. aastal sõlmiti turul kokku ligi 25 000 uut põhikindlustuslepingut, mis on peaaegu 10% rohkem kui 2002 aastal. 55% sõlmitud lepingutest moodustasid III samba pensionilepingud ja 22% lastekindlustuse lepingud. Kokku oli möödunud aasta lõpu seisuga Eestis III samba kindlustuse lepinguid 58 248 - kasv võrreldes 2002. aastaga oli seega 25%. Siis oli täiendava kogumispensioniga kaetud 9,7% tööealisest elanikkonnast. III samba klientide arvu suhe II sambaga liitunutesse oli aga aastavahetusel kõigest 16,5%.

57% kõikidest turul tehtud uutest lepingutest sõlmiti pankade vahendusel. Tähtsuselt teine kanal on Eesti turul seltside müügipersonal, kelle vahendusel sõlmiti 34% kõikidest turul tehtud lepingutest. Seega võib öelda, et Eesti elukindlustusturul on toimunud selge murrang panganduskindlustuse kasuks.

Järgneval kahel-kolmel aastal võib prognoosida elukindlustuse turu kasvu keskmiselt 25%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing