740 miljoni mees

Peeter Raidla 10. veebruar 2004, 00:00

?Meile ei ole seda vaja,? teatab Izraeljan ajakirjanikule oma sekretäri vahendusel. Nii ei jäägi muud üle, kui temast kirjutades tugineda üksnes kirjalikele allikatele. Igor Izraeljan (mõnikord on kasutatud ka kirjapilti Israeljan) saab aprillis 47aastaseks. Eraettevõtlusse sukeldus ta oma Lasnamäe korterist 90ndate alguses kooperatiivide ajal ning on sisuliselt tänini tegelnud ühe ja sama asjaga ehk siis puiduga, millele on siis hiljem muid valdkondi juurde tekkinud, eeskätt kinnisvara vallas.

Izraeljani iseloomustuseks võib öelda sedagi, et algusest kuni tänaseni on tema tegevus suunatud valdavalt Eestist väljapoole. Ning kui oma äritegevuse algusaastatel otsis ta kaasaktsionärideks väliskompanjone, siis peatselt jõudis ta eelistuseni hoida enda käes kogu aktsiapakki.

1991. aastal oma tootmist alustades olid Izraeljani partneriteks mitu välisfirmat. Luksemburgist pärit Western Technology ja soomlaste Ewec OY olid koguni Technomari aktsionärid. Lisaks tegi Izraeljan toona koostööd ka sakslastega, kellega loodi ühisfirma.

Izraeljanile sellelaadne koostöö siiski ei istunud ning 1992. aasta lõpus tekib tänaseni tegutsev AS Technomar & Adrem, kus esimest ja ainsat viiulit mängib Igor Izraeljan ise. Põhitegevuseks spooni ning vineeri ost-müük ning puitesemete, valdavalt kaablirullide tootmine.

90ndate keskel proovib Izraeljan veel kord õnne kaasomanikuna, kuid sellest ei tule midagi välja. Nimelt üritas ta koos Aleksandr Koskoriga Maardus kaubanduskeskusele jalgu alla saada, kuid Izraeljan lahkus sellest ärist. Küll jääb sellest koostööst Izraeljanile mälestuseks keemiatoodete müügiga tegelev AS Keemiakaubandus, millest Maardu Kaubanduskeskuse tütre asemel saab Technomar & Adremi tütar, sealsamas, suhteliselt Maardu külje all Vana-Narva maanteel, kus Izraeljani põhiärid paiknevadki.

Vineeri- ja spooniäri läks aga sedavõrd edukalt, et raha hakkas üle jääma. Technomar & Adremi uued, nüüd juba väga jõulised investeeringud leiavad aset aastail 2001?2002.

Jaanuaris 2002 ostab Izraeljan EVEA Liisingu järglase, ALG Liisingu enamusaktsiad, mis pärast EVEA Panga pankrotti olid liikunud küllaltki imelikke teid pidi, olles kord panga omaaegsete juhtide Boriss ?pungini ja Anatoli Beilinsoni, siis Borissi abikaasa ja lõpuks kellegi Moskvas elava Maria Gogulani omanduses. ALG Liisingule puhus aga Izraeljani tulek tuult tiibadesse. Rahaprobleemid langesid ära, sest Technomar & Adrem oli avanud liisingufirmale peaaegu 100 miljoni kroonini ulatuva krediidiliini.

Septembris 2002 omandab aga Technomar & Adrem enam kui 80 miljoni krooni eest Tasmo Ärigrupi ASi. Saja protsendi aktsiate eest käib Izraeljan senisele omanikule, samuti salapäraga looritatud Abram Beinensonile välja üle 80 miljoni krooni. Tasmo Ärigrupi peamine tegevus seisneb Tallinnas Lasnamäel Punasel tänaval asuva suure kinnistu haldamises ja ruumide rentimises. Tõsi, Tasmol on ka kaks otseselt kaubandusega tegelevat tütarfirmad, kuid põhiosa tuludest laekub ikkagi rendist.

Technomar & Adremi tulusus ning koos sellega ka Igor Izraeljani jõukus on aastatega pidevalt kasvanud. Kui veel kümmekond aastat tagasi otsis ta kompanjonideks äripartnereid, siis tänase seisuga on ettevõte ise avanud kaks piiritagust harukontorit ? ühe Suurbritannias ja teise Norras. Ikka selleks, et oma kaubale suuremat turgu leida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing