PM: Elektrihinna tõus lööb enim väiketarbijaid

12. veebruar 2004, 08:06

Eesti Energia tahab hakata kõigilt klientidelt küsima lisaks kõrgemale kilovatt-tunni tasule ka tarbimiskoha peakaitsme suuruse alusel arvestatavat ampritasu.

Ampritasu suuruse kinnitab täna energiafirma nõukogu. Eesti Energia plaanide kohaselt tõstetakse kavandatava hinnatõusuga elektrivõrkude kasumlikkuse parandamiseks võrgu edastustasu, mida arvestatakse iga tarbitud kilovatt-tunni kohta. Püsitasuna hakatakse kõigilt tarbijatelt küsima ka võrguühenduse kasutuse tasu, mille suuruse määrab kliendi tarbimiskoha peakaitsme suurus, kirjutab Postimees.

Elektritootmiseks minev eraldi hinnakomponent jääb praegusega võrreldes samaks.

Mitmetes hinnapakettides on ampritasud juba täna olemas, kuid elektrifirma kinnitusel on need oma olemuselt ja suuruselt tulevastest tasudest erinevad. Praegune ampritasu on tehtud suurtarbijatele soodsamate pakettide võimaldamiseks, tulevane ampritasu saab olema aga konkreetne tasu võrguühenduse eest.

«Sisuliselt muutuvad elektrihinnad klientidele läbipaistvamaks,» rääkis Eesti Energia juhatuse liige Marko Allikson.

Energiafirma põhjendab hinnapoliitika muutust eelmisel aastal kehtima hakanud elektrituru seadusega, mille kohaselt tuleb klientidel maksta elektrienergia ja selle edastamise ning elektrivõrgu ühenduse kasutamise võimaldamise eest eraldi tasu.

Kui palju peab klient hakkama igakuiselt peakaitsme ampri kohta tulevikus maksma, ei soovinud Allikson enne ettevõtte tänast nõukogu koosolekut avalikustada.

Postimehele on kinnitatud, et väiksematele tarbijatele hakkab ampritasu moodustama elektriarvest suhteliselt suure osa, jäädes siiski alla poole elektriarvest. Tarbijatele, kes kasutavad oma peakaitsme võimsuse paremini ära, moodustab ka tulevane ampritasu väiksema osa elektriarvest.

Samas suure peakaitsmega vähe tarbivatele klientidele tähendab kavandatav muutus olulist hinnatõusu, mis võib sundida kliente üleliigsetest peakaitsme ampritest loobuma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing