Aktsiate tagasiost pakub USAs rõõmu ja muret

ÄP Online 18. veebruar 2004, 00:00

Jaanuaris ostsid analüüsifirma TrimTabs andmeil USA kompaniid tagasi 24,9 mld dollari (305 mld krooni) eest omi aktsiaid ehk 20% enam kui aasta eest.

Paljud investorid soosivad aktsiate tagasiostmist, kuna see vähendab firma aktsiate arvu ning tõstab seeläbi aktsia väärtust. Aktsiate tagasiostmise pooldajate sõnul väärtpaberid tavaliselt tõusevad, kui ettevõte teatab soovist oma aktsiaid kokku osta.

Lisaks näitab see Illinoisi ülikooli rahandusprofessor David Ikenberry sõnul, et ettevõtte on enda ja majanduse tuleviku suhtes positiivselt meelestatud.

Oponeerijate arvates ei tohi investoreid aktsiate tagasiostmise plaan aga uimastada.

Northwestern ülikooli professori Edward Zajac sõnul ei osta aktsiaid tegelikkuses tagasi 30% lubajatest.

Howard Silverblatt firmast Standard & Poor's aga arvab, et aktsiate tagasiost kaetakse töötajale mõeldud optsioonidega ning sellest pole aktsionäridele mingit tulu.

Näiteks lubas investeerimispank Merrill Lynch tagasi osta 33 miljonit oma aktsiat, samas kui töötajatele sel aastal mõeldud aktsiaoptsiooni suurus on 37,5 miljonit aktsiat. Summa summaarumina aktsiate hulk tegelikult suureneb ja ühe aktsia mõjuvõim ettevõttes kahaneb.

Aktsiate tagasiostmisega võib ettevõte maha suruda ka aktsionäride surve dividendide tõstmiseks. Uus USA maksuseadus aga just soosib dividendide saamist.

California ülikooli professor J. Fred Weston sõnul võib aktsiate tagasiost investoreid ära petta, kuna siis võib hoolimata kasumikasvu seismisest firma kasum aktsia kohta kosuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing