Ülar Lauk • 17. veebruar 2004 kell 15:36

Kanada peaminister võib finantsskandaali tõttu tagasi astuda

Kanada peaminister Paul Martin teatas, et läheb erru, kui avatud juurdlus tuvastab, et ta teadis eelarverahade ebaõigest kasutamisest.

250 mln Kanada dollarit (CAD) eraldati Kanada sümboolika populariseerimiseks prantsusekeelses Quebeci provintsis. Möödunud nädalal teatas riigi peaaudiitor Sheila Fraser oma ettekandes, et nendest vahenditest 100 mln CADi maksti valitsevale Liberaalse Parteile lähedalseisvatele reklaamiagentuuridele olematute projektide eest või nö komisjonitasudeks raha kantimisel ühelt riigiametkonnalt teisele.

Viimaste päevade jooksul teatas Martin mitu korda, et ta ei olnud toimunuga kursis, kuna tal olid eelmise peaministri Jean Chretieniga keerulised suhted. Opositsioon arvab aga, et Martin ei saanud toimunud raiskamisest mitte teada aastatel 1997-2001, kuna oli sel ajal rahandusminister.

Asudes möödunud aasta detsembris valitsuskabineti juhi kohale, tühistas Paul Martin kohe selle skandaalse programmi. Pärast peaaudiitori ettekannet andis aga käsu alustada sõltumatut juurdlust ning lubas karistada kõiki süüdlasi vaatamata nende ametikohale.

<#Izvestija=http://www.izv.info/politic/news74542#2>

Hetkel kuum