Jaapan köidab spekulantide meeli

Annika Matson 20. veebruar 2004, 00:00

Hoolimata hiljuti avaldatud tugevatele majanduskasvu numbritele jääb Jaapan Hansapanga hinnangul ka 2004. aastal spekulatiivseks turuks. ?Tuleb meeles pidada, et tasuta lõunaid ei ole ? Jaapanisse investeerimisel peab endiselt arvestama teistest arenenud turgudest oluliselt suurema volatiiluse ja sellest tuleneva riskiga,? ütles Hansapanga Kindlustuse juhatuse esimees Paavo Põld.

Jaapani ajutine asjur Eestis Keiichi Hasegawa ütles, et temal isiklikult on mitme Jaapani firma aktsiaid, näiteks Toshiba ja Nissan, ning ta on nende arenguga rahul. Eesti investorile ta konkreetseid aktsiaid soovitada ei tahtnud.

Hasegawa sõnul sõltub tema koduriigi majandus suuresti suure naabri Hiina kasvust ning ekspordi käekäigust. ?Kui Hiina majandus kasvab, oleme ka meie tõusulainel,? ütles Hasegawa. Ta loodab, et ka sel aastal kasvab Jaapani majandus vähemalt 2%.

Eesti investoril on kõige odavam osta nende Jaapani firmade aktsiaid, mis on USA börsidel noteeritud. Pankade vahendusel maksavad need sama palju kui muud USA aktsiad. Kui otse aktsiaid osta ei taha, saab raha paigutada fondidesse.

Hansapanga ja Ühispanga kohustuslikud pensionifondid on Jaapanisse investeerinud juba 2003. aasta algusest. ?Jaapani ning Aasia aktsiate osakaalu hoitakse Hansa pensionifondi K3 portfellist 4% tasemel,? ütles Põld. Tema sõnul olid globaalsete investeeringute hulgas Aasia investeeringud ühed paremini tootvad. Turgude tõusust osasaamiseks on Hansapank investeerinud indeksiaktsiaid kasutades. Ka Ühispanga aktsiaosalusega pensionifondid on Jaapani ja Aasia turule paigutanud ligi 4% fondi mahust.

LHV üks omanikke Andres Viisemann soovitas erinevatesse Aasia indeksitesse ja fondidesse raha paigutada mullu mai lõpus. Alates sellest ajast on kõige enam kosunud Templetoni Dragon Fund, mis on tõusnud 94%.

Põllu sõnul tuleb Aasiasse ja Jaapanisse investeerimisel teada, et enamiku sealsete fondide baasvaluuta on dollar, Eesti investori baasvaluutaks on aga euro. Kui vaadelda viimase aasta nii USA kui ka Jaapani aktsiaturgude liikumisi dollaris, paistavad tootlusenumbrid oluliselt roosilisemad, kui nad on tegelikult eurodes. Hansapanga vahendatava JF Pacific Equity fondi viimase aasta tootlus dollarites oli näiteks 38,8% samal ajal kui eurodes oli sama number ligi poole väiksem 15,88%.

JP Morgani fondijuhid eelistavad Aasias investeerida Taivani, Hiina, Indoneesia, Tai ja India aktsiaturgudele.

?Jaapani turg on viimase aasta jooksul ületanud nii USA kui ka Euroopa aktsiaturgude tootlusi,? ütles Põld. Tema sõnul lõi Jaapani börsiindeks Nikkei eelmisel aastal S&P 500 indeksit üle 10%.

Jaapan on end tänaseks järk-järgult majanduslangusest välja rebimas. Detsembri tööstustoodang küll veidi kahanes, kuid lõpetas 2003. aasta 5,7% kõrgemal. Ettevõtete pankrottide arv näitab kahanemistendentsi ja uued maksukärped on selgelt kasvu stimuleerimas.

Jaapani majandus kasvas eelmise aasta neljandas kvartalis võrreldes 2002. aasta sama perioodiga 7%, mis on viimase 13 aasta tugevaim kasv. Analüütikud ootasid keskmiselt kasvuks 5%.

Saksa investeerimispanga DekaBank analüütikud märkisid, et Jaapanis kasvasid kõik tähtsad komponendid: tarbimine, investeeringud ja eksport. Pank ennustab, et sel aastal kasvab Jaapani majandus vähemalt 3%.

Hiina majandus kasvas 2003. aastal viimase kuue aasta kiireimas tempos ning oli 8,5%. Hiinas oli see kiireim kasv 1997. aastast alates. 2002. aastal kasvas Hiina majandus 8%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing