Palju toredaid turiste - leebem viisakord on Eestile kasulik

ÄP 10. märts 2004, 00:00

Välisministeerium soovib ühepoolselt loobuda küllakutse nõudmisest kolme- kuni viiepäevase Eesti viisa taotlejailt, kellest enamik on SRÜ riikidest. Ministeeriumi sõnul on nõuete leevendamise mõte muuta Eesti atraktiivsemaks turistidele ja ettevõtjaile.

Äripäev toetab välisministeeriumi algatust. Ka toimetuse meelest tooksid lihtsasti kättesaadavad lühiviisad Eestisse rohkem Vene turiste, millest Eesti majandus ainult võidaks.

Turism on üks Eesti majanduskasvu mootor. Majandusministeeriumi andmeil on Eestit külastavate Venemaa turistide arv kasvanud. Näiteks 2003. aasta esimeses kvartalis käis Eestis umbes 58 000 Vene turisti, 5% rohkem kui 2002. aasta samal perioodil. Eestisse saabuvate turistide arvult on Venemaa kolmandal kohal. Venelaste huvi Tallinna kui reisisihtkoha vastu tõuseb aasta-aastalt, mida tõestab viimaste aastavahetuste paiku valitsenud olukord pealinna hotellides.

Tallinna Ettevõtlusameti juhataja Kairi Teniste rõhutab, et idanaabris peituv potentsiaal on turisminduses suuresti veel avastamata: kui näiteks Soomes elab üle 5 miljoni inimese, siis ainuüksi Peterburis 4,5 ja Moskvas 9 miljonit. "Venelastest ööbimisega väliskülastajate arvu tõusuks prognoosime 5-10%, kusjuures suurim potentsiaal lähiaastaiks peitub kahtlemata just venelastes," ennustas Teniste selleks aastaks mullu Äripäevas ilmunud ülevaates.

2002. aaastal jätsid Vene turistid Soome 471 miljonit eurot. Kuid Soomes on viimasel paaril aastal Vene turistide arv kahanenud. Soome Turismiarenduskeskuse andmeil tõi suure languse 2003. aasta jaanuar, kui venelased veetsid 24% vähem öid Soome hotellides kui 2002. aastal samal ajal. Languse suurimaks põhjuseks peetakse USA dollari kursi langust, sest enamik venelasi säästab raha dollarites. Kuid Soome majanduseksperdid viitavad ka sellele, et venelased otsivad lihtsalt uusi sihtpaiku. Üheks uueks paigaks peabki olema Eesti.

Viisanõuete leevendamise vastu räägib eelkõige hirm kuritegevuse suurenemise ees ja illegaalsete immigrantide kartus. Valitsuse liikmetele on vastukarva ka see, et küllakutsest loobutaks vaid ühepoolselt. Eestist Venemaale sõitjad peavad endiselt esitama konsulaarametnikule küllakutse, mis tõendab nende reisi eesmärki.

Kuid Soome kogemus näitab, et meil pole Vene poolt oodata ei ülbeid turiste ega inimesi, kes soovivad illegaalselt riiki jääda ja sotsiaalsüsteemi kuritarvitada. Soome Turismiarenduskeskuse Tallinna büroo juhataja Mall Oja kinnitab, et venelased on Soomes toredad ja tulusad külalised, kes reisivad enamasti peredega ning ostavad kõiki teenuseid. "Nad on unistuste turistid," sõnab Oja.

Samuti ei ole venelased püüdnud massiliselt Soome emigreeruda, kuigi seda NLi kokku varisedes kardeti. Illegaalsete Vene immigrantide voolu ei tulnud, tulid hoopis turistid.

Selle taustal pole ka Eestil mõtet Vene turiste karta ega teha probleemi sellest, et küllakutse nõue kaotatakse ühepoolselt. Eestil on viisare?iimi leevendamisest võita rohkem. Esiteks võidame osa neist miljoneist eurodest, mille ida poolt tulevad külastajad aastas Soome jätavad. Ning teiseks mõjub see ?est hästi üldistele suhetele Venemaaga ja venelastega. See näitab, vastukaaluks Vene valitsuse negatiivsele propagandale, et Vene turistid on Eestisse teretulnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing