Paljassaare Kalatööstus ja Tallinna Piimatööstus edukaimad

Kristina Traks 16. märts 2004, 00:00

Tallinna Piimatööstus tõusis eelmisel aastal suurimaks piimatöötlejaks, tehes ligi 150 miljoni kroonise käibehüppe. Nii suure kasvu taga on peamiselt Viljandis asuva Meieri Tootmise ning selle kaubamärkide omandamine 2002. aasta lõpus. Ka Tallinna Piimatööstuse kasum kasvas eelmisel aastal võimsalt ? 11,9 miljonilt kroonilt 27,8 miljonile.

?2003 oli hea aasta, kuid Eesti turuosa kasvatamisel ja oma toodangu müümisel lähiturgudele on piisavalt arenguruumi,? on öelnud Tallinna Piimatööstuse nõukogu esimees Aare Annus.

Leedukate Vichiunai Gruppi kuuluva Paljassaare kalatööstuse käive kasvas eelmisel aastal 123 miljoni krooni võrra ning ka ettevõtte kasum kasvas ligi kolmandiku võrra.

Peamiselt ekspordiga tegelev Epiim jõudis eelmisel aastal kahjumist kasumisse ning kasvatas 50 miljoni krooni võrra aastakäivet.

Epiima juht Jaanus Murakas ütles, et tulemused paranesid, sest 2002. aastal ostis ettevõtte palju piimatöötlemise teenust sisse konkurentide käest, mis on kallim kui ise töödelda. ?Taksoga on ka kallim sõita kui oma autoga,? ütles Murakas. ?Piltlikult öeldes paranesid meie majandustulemused, sest me ei pidanud enam taksoga sõitma.?

Murakase sõnul mängis suurt rolli kasumlikkuse paranemisel ka hinnatõus Euroopa turul, kuhu Epiim ekspordib 90 protsenti oma toodangust. ?Paar aastat kestnud lama sai aasta teises pooles läbi, samuti saime hakata rohkem eksportima, sest suurenesid ekspordikvoodid,? lisas ta.

Käive kasvas ka jäätisetootjal, ASil Balbiino. Samas aga vähenes ettevõtte puhaskasum. Balbiino turundusjuht Teet Anier ütles, et eelmise aasta kasumlikkus vähenes peamiselt seetõttu, et ettevõte investeeris uue logistikakeskuse ehitamisse.

Investeeringu suuruseks oli kahe aasta jooksul kokku 80 miljonit krooni ning Anieri sõnul oli see paratamatus ? ettevõte pidi end tegema euronõuetele vastavaks.

Saaremaa Liha- ja Piimatööstuse juht Ahti Viilup sõnas, et kasumi teenimine polegi tema juhitavale ettevõttele eesmärk, sest tegutsetakse ühistu vormis. Viilup möönis siiski, et kindlasti on kasumlikkusele mõjunud ka suured investeeringud, mis ettevõte paari viimase aastaga on teinud.

?Kõige olulisem kasumi mõjutaja on siiski piima kokkuostuhind ja see on praegu väga kõrge ? seega pole tööstusel praegu suurt kasumit loota,? ütles ta.

Eelmise aasta tulemustega ei saa kiidelda Soome HK Ruokatalole kuuluvad Rakvere Lihakombinaat ja Tallegg. Nii nagu emafirma Soomes, kannatasid ka need ettevõtted Eestis kasumi languse all. Kumbki ettevõte teenis poole vähem kasumit kui aasta varem.

Rakvere Lihakombinaat nimetas tagasihoidliku kasumi põhjuseks ekspordiraskusi ning läbi aasta kestnud vaidlusi sealihatollide ümber.

Talleggi juht Kalvar Kase aga sõnas, et kasumi vähenemise tingis jõuline, kuid paraku kulukas laienemine Läti-Leedu turul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing