Inglased kardavad Ida-Euroopa immigrante

Tiina Tamman 23. märts 2004, 00:00

Eestlane võib arvata, et Suurbritannia piiras äsja argpükslikult tööjõuturgu uute ELi liikmesriikide, sealhulgas Eesti jaoks, kui riik sulges sotsiaaltagatised tulnukatele esimeseks kaheks aastaks. Mida arvab inglane? Valitsus ennustab, et ELi laienemine toob riiki lisaks umbes 13 000 immigranti aastas. Rahvas on aga loomult umbusklik. Vanad immigratsiooniprobleemid on tuntud - rassirahutused Londonis ja mõnes teiseski linnas, immigratsioonivastase Briti Rahvuspartei populaarsuse kasv, mitu rassimõrva, mille tulutu uurimise tulemusel on rassistliku sildi külge saanud Briti politsei.

Ajalehed, eriti kõmuleht Daily Mail, tõstatasid aasta alul küsimuse riigi haavatavusest. Oli ju Suurbritannia, koos Iirimaaga, ainuke riik ELis, kus uute riikide kodanikke lubati avasüli vastu võtta. Nüüd siis, pea viimasel minutil, pandi uued meetmed paika, vältimaks sissesõitnute luuslangi-löömist riigi kulul; ent need tulid hilja ja on mitmeti lahti seletamata. Ja tulid arvatavasti tänu ajakirjandusele, ehkki lokku hakkas lööma ka opositsiooniline konservatiivide partei.

Hiljuti tõusis päevakorda tuhandete Ida-Euroopast pärit eraettevõtjate riiki lubamine valitsuse enda reegleid eirates. Immigratsiooniminister Beverley Hughes seletas küll, et tegu oli vaid kohaliku initsiatiiviga Sheffieldi linnas, millest ta polnud teadlik ja seega pole tal põhjust tagasi astuda, ent praeguseks on sama lugu laienenud. Selgub, et riiki on lubatud ka tuhandeid noori fiktiivsete abielude kaudu ja fiktiivsete tudengitena. Et valitsuse enda arvud erinevad tegelikkusest, jääb paratamatult mulje, nagu tahaks valitsus immigratsiooninumbreid juba praegu masseerida, et hilisemat sisserännet väiksemana näidata.

Kohalik reakodanik ei oska kindlat seisukohta võtta. ELi laienemine ei ole rahvast siin oluliselt puudutanud; see on olnud pigem valitsuse huvi. Kindlasti on siin inimesi, kes on igasuguste immigrantide vastu, kes vaatavad umbusuga siinseid arvukaid moslemeid. Kindlasti on neid, kes näevad Ida-Euroopast tulevates immigrantides ohtu nende endi töötasule, kui sissesõitnud on nõus sama tööd väiksema tasu eest tegema. Kindlasti on neid, kes meelsasti kasutaksid uute riikide kodanike teenuseid. Riigis on hädasti vaja arste, med-õdesid, torulukkseppi, automehaanikuid, ehitajaid, ka lihttöölisi. Inglane ei taha teha rasket ja musta tööd ning pikki päevi. Üldse on riigis praegu palju vabu töökohti - räägitakse poolest miljonist.

Valitsus räägib uuest immigratsioonist vaid positiivses valguses, arvestusega, et inimesed tulevad Suurbritanniasse tööd tegema ja maksavad siin ka makse. Positiivne on seegi, et üks suurtalu on ligi tuhandele marjakorjajale juba ehitanud väikese asula Lõuna-Inglismaale Leominsteri lähedale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing