EASi seminaridelt abi ei saa

Eda-Liis Kann 26. märts 2004, 00:00

Minu perele kuulub Kesselaiul 10 hektarit maad, kus praegu murduvad küll jääpangad, aga kuhu oleks hea teha mõnus suvituskoht turistidele. Selleks kõigeks on aga vaja raha. Nii sõitsingi eelmisel reedel Tartusse Phare turismi infrastruktuuri toetusskeemi tutvustusele, et teada saada, kuidas siis võiksid Euroopa rahajõed leida tee Kesselaiule.

Asjata sõitsin. Veendusin, et sellised seminarid on pigem EASi mainekampaaniad või pigem nagu lastele sõnade peale lugemine, mitte aga koht, kust saada praktilist nõu.

Ligi kolmetunnise bussisõiduga jõudsin eelmisel õhtul EASi kodulehelt välja prinditud infomaterjali läbi lugeda ja teha mõned märkmed, lootes seminaril neile vastused saada.

Kohale saabus sadakond inimest, neist suurem osa viimasel minutil. Väikese viivitusega algabki seminar, kuid sumin siiski ei lakka. Seminari läbiviija Juhan Anupõld suudab siiski lõpuks tõmmata kõikide tähelepanu, küsides, kes on kodulehelt saadava materjaliga tutvunud. Selgub, et pooled on asjaga enam-vähem kursis, veerand on kogu materjali läbi lugenud ja veerand pole sellest programmist mitte kui midagi kuulnud.

Seminar jätkub nagu koolitund, kus õpetaja loeb õpilastele sõnu peale, et lisaks õpikule tuleb lugeda ka kohustuslikku kirjandust. Kogu materjal loetakse sõna-sõnalt kõigile kätte jagatud materjalidest maha. Kuna ka esineja diktsioon ja saali akustika on väga kehv, ei lase prouad oma vestlust sellest häirida ja ka mehed ei tunne ennast mobiiltelefoniga rääkimisel sugugi ebamugavalt ega lasknud ennast häirida.

Tähelepanu tõmbasid vaid ebaolulised nüansid. Näiteks see, et miks projekti elluviimise kulude sisse pole arvestatud auto ostmise kulu. Kostis arvamus, et uus auto kuluks hädasti ära. Teiseks tekkis elav diskusioon selle üle, kas allkirja saab kirjutada inglise keeles või ei saa. Kindlasti ei käi see kõikide osalejate kohta, kuid need, kes räägivad, kujundavad tahtmatult ka üleüldise mulje. Oli ka asjalikke küsimusi, millele Anupõld leidis vastuse, kui oli veidi juhendit sirvinud.

Päevale aga pani punkti EASi esindaja vastus küsimusele, kas EASi konsultantidelt võiks projekti kirjutamisel abi paluda. Anupõld ütles, et ei soovita EASi konsultante, kuna nendel on küll olemas mingi firma asutamise kogemus, kuid neid pole EASi poolt hinnatud ega kvalifitseeritud. Seetõttu ei tasu nende abi usaldada. Lahenduseks soovitas Anupõld palgata erakonsultant või siis helistada otse talle endale.

Sõitsingi seminarilt tagasi ühe asja võrra targemana. Kui tahan raha saada, palkan kalli raha eest erakonsultandi või helistan Anupõllule. Selle teadmise saamiseks poleks aga kindlasti vaja olnud EASi PR-seminari külastada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing