Ülo Toomsalu • 26. märts 2004 kell 6:15

PM: Riik korjab kurdile lapsele tehtud annetustelt maksu

Riik kasseerib kurdi poisi kõrvaoperatsiooniks tehtud annetustelt käibemaksu, samas kui riigi raviraha jagav haigekassa pidas toetuse andmist mõttetuks.

Kuueaastase Viljandi poisi Ott Ormaku lootused saada kahjustunud kuulmisorganeid asendav seade ? kohlea implantaat ? oleks kustunud järgmisel aastal. Võimalus, et aastavanuselt meningiidi tagajärjel kuulmise kaotanud poiss kõnelema ja kuulma hakkab, olnuks jäädavalt läinud, kirjutas Postimees.

Eesti Haigekassa maksab aastas kinni kaheksa implantaadi paigaldamist, jaanuari lõpus oli Ormak Tartu Ülikooli kõrvakliiniku järjekorras teise kümne alguses.

Ajakiri Kroonika algatas jaanuari lõpus heategevuskampaania, kus inimesed said kanda raha üle otse poisi ema arvele või teha annetuskõne Elioni tasulisele liinile, annetades korraga 25 krooni.

Kroonika poolt kampaaniat vedanud ajakirjanik Signe Lahteina sõnul tabas teda märtsi algul halb üllatus, kui selgus, et annetuskõnede abil kokku saadud 132 000 krooni asemel võib kõrvaoperatsiooniks mõeldud raha olla ligi paarkümmend tuhat krooni vähem ? Elion pidi kõnedelt tasuma käibemaksu.

Lahteina sõnul otsustas Elion vastu tulla ja tasus käibemaksuks läinud annetussumma ise, et lõikusteks mõeldud raha ei läheks maksudeks.

Maksu- ja tolliameti kaudsete maksude peaspetsialist Lea Kruus ütles, et annetuskõnede lugu on lõpetatud ? Elion peab käibemaksu maksma. «Me ei teinud telefoni teel annetusi, vaid helistasime kõrgendatud minutihinnaga telefonil, selle 25 krooni sees on ka käibemaks,» põhjendas ta.

Ormaku ema kontole laekunud annetustelt ei pea tulumaksu maksma füüsilisest isikust annetajad. Juriidilised isikud peavad summadelt ise tulumaksu ära maksma.

«See on äärmiselt kummaline. Lõikuseks raha ei antud, kui ise see raha kokku ajada, tullakse ja küsitakse maksu,» ütles poisi ema Signe Koik. «Annetajate abi oli vaja, sest riik ei aidanud.»

Hetkel kuum