Selver jahib ETK Maksimarketeid

Andres Kärssin 08. aprill 2004, 00:00

Selveri keti juhataja Ain Taube sõnul alustati läbirääkimisi Selveri initsiatiivil, tema sõnul on hetkel ?pall rohkem nende (ETK ? toim.) väravas?.

Ametlikult kinnitamata andmetel on Selver teinud Eesti Tarbijateühistute Keskühistule (ETK) pakkumise Tartu, Laagri ja Lasnamäe Maksimarketi ostuks ja nüüd oodatakse ETK vastust. Tartu Maksimarketi omandamine avaks Selverile kauaoodatud võimaluse Tartu turule sisenemiseks.

Lasnamäe Maksimarketi asemel oleks Selverile samas ahvatlevam müügikoht Rocca al Mare keskuses, kus ETK tütarettevõttele renditud pinnal tegutseb lepingu alusel Prisma hüpermarket.

Äripäeva küsitletud kaubandus- ja panganduseksperdid ei soovinud hinnata Selveri ja ETK võimaliku tehingu maksumust, kuid ainuüksi osta tahetavate marketite kinnisvara väärtus küüniks paarisaja miljoni kroonini.

Samal ajal peavad ETK ja ilma oma kesklaota Selver läbirääkimisi ka ühise sisseostu ja logistika kasutamise üle.

Taube sõnul on praegu raske öelda, kumb võimalus ? kas Maksimarketite ost või kauba ühine sisseost ? osutub reaalseks, kuid mõlemad on Selverile huvipakkuvad. ?Meie hoiame ukse lahti. Oleme avalikult vihjanud, et oleme kokkuostust huvitatud,? lisas ta.

ETK esindajad jäid teema kommenteerimisel napisõnalisteks, seda eriti Maksimarketite omanikuvahetuse osas.

ETK juhatuse esimehe Rein Sepa sõnul pole seni mingeid kokkuleppeid tehtud. Lisaks koostöö arutamisele rääkisid pooled ka sellest, kuidas on võimalik jaeturgu jaotada, märkis ta.

ETK nõukogu esimees Väino Sassi lausus, et Maksimarketite müügi kõrval on ka teisi koostöövariante ning poed ei pea ilmtingimata omanikku vahetama. Läbirääkimiste edasist käiku valgustades ütles Sassi, et kui asjade otsustamine jõuab tegevjuhtkondadest nõukogu tasemele, siis on see keerulisem ETK süsteemis ning tuleb teha lobitööd.

Erinevalt suure tuumikomanikuga Tallinna Kaubamaja tütarettevõttest Selverist on ETK omanikeks 25 tarbijate ühistut, millel on omakorda kokku üle 46 000 omaniku ehk ühistu liikme. Erinevuseks on ka see, et ühistu tegevuse eesmärgiks pole kasumi teenimine.

ETK süsteemile olulised otsused teeb ühistujuhtidest koosnev üldkoosolek. Tehingule Selveriga võib takistuseks osutuda ka mõne ühistu soov saada enda hallata seni keskühistule kuulunud Maksimarket kui pooleldi enda oma.

?Raske kommenteerida, kas nad jõuavad tehinguni. Selles mõttes on loogiline, et kohalikel ettevõtetel tuleb suuremaks muutuda, kui nad tahavad turul olla,? ütles Tallinnas nelja Prismaga tegutsev soomlaste SOKi Balti piirkonna juht Arttu Laine.

Laine lisas, et tehingu korral oleks huvitav teada, millise strateegiaga jätkab edasi ETK. Ühistupõhjaline SOK ja ETK teevad Eestis koostööd, muu hulgas tunnustades samu kliendikaarte. Vastates küsimusele ETK rendipinnal tegutseva Prisma tuleviku kohta ütles Laine, et ?igal juhul jätkab Prisma Rocca al Mare piirkonnas edasi.?

Soome Keskole kuuluva Citymarketi keti juht Riho Maurer ütles, et kontsern ei kommenteeri konkurentide tegevust. Tallinnas on Citymarketil müügipinda napilt vähem kui Prismal.

Tallinna Kaubamaja kontserni mullune netokäive oli 1,8 miljardit krooni, sh Selveril 1 miljard. Kaubamaja puhaskasum oli mullu 66 miljonit krooni.

ETK süsteemi mullune netokäive oli esialgsetel hinnangutel 3,5 miljardit krooni, nimetatud Maksimarketeid omava keskühistu majandusnäitajaid pole seni avaldatud.

Kodumaisel kapitalil põhinevad ETK ja Selver on otsinud koostööd ja kaalunud Maksimarketite omanikuvahetust ka eelnevatel aastatel.

Neli aastat tagasi arutasid Selveri omanik Tallinna Kaubamaja ja ETK ühise sisseostuorganisatsiooni loomise võimalust. Sellest ei tulnud midagi välja, sest Kaubamaja esindajad tahtsid luua ühistegevuseks puhta äriühingu, kuid ühistulise ETK hinnangul pidi ettevõtmine katma ainult kulud.

Pärast paari aasta tagust kriisi otsustas ETK uus juhtkond struktuuri reformida ja tasapisi lahti saada keskühistule otse alluvast kaubandusest ehk siis kolmest Maksimarketist ja Tallinnas asuvatest Konsumitest.

Toonasesse perioodi jääb Selveri huvi ka ETK kaubanduspinna vastu Rocca al Mares, kus tegutseb Prisma.

Aasta tagasi pakkus ETK Selverile võimalust üle võtta Maksimarketite opereerimine. Läbirääkimised jäid pealiskaudseks, sest Selver polnud siis tehingust huvitatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing