Soome andis esimese tehnoloogia-Nobeli veebi loojale

Tõnis Arnover 19. aprill 2004, 00:00

Inglise professorile läinud auhinnasumma on miljon eurot ehk 15,6 miljonit krooni. Et selle väärtus on enam-vähem võrdne Nobeli auhinna omaga ja omas valdkonnas on see maailma suurim, siis on soomlased ristinud selle tehnoloogiaalaseks Nobeli auhinnaks.

?ürii valis Tim Berners-Lee välja 22 riigist esitatud 78 kandidaadi seast. Võistlus toimus küll neljas kategoorias ? tervishoid ja biotehnoloogia, infotehnoloogia ja telekommunikatsioon, uued materjalid ja protsessid ning energeetika ja keskkond ?, kuid võitjaid oli ainult üks.

?ürii esimees professor Pekka Tarjanne ütles valiku põhjenduseks, et veeb soodustab sotsiaalsete võrgustike loomist, aitab parandada võimuaparaadi läbipaistvust ja edendada demokraatiat ning soodustab infoühiskonna arengut. Ning mis kõige tähtsam ? tänu ülemaailmsele võrgule on kõigil inimestel nüüd tunduvalt hõlpsam hankida eluliselt olulist teavet.

WWW ehk veeb võeti kasutusele 1991. aastal ja sestpeale on sellest saanud interneti kasutaja hindamatu abimees. Veebi tähtsaimateks koostisosadeks on HTML-keel ja HTTP-vahenduskanal, millega algavad kõik veebiaadressid.

Tänavu esmakordselt antud tehnoloogiaauhinda hakatakse Soomes jagama iga kahe aasta tagant. Tehnoloogiaauhinna sihtasutuse nõukogu esimees Jaakko Ihamuotila ütles, et idee sündis selle era- ja avaliku sektori ühisel jõul, kes tahtsid esile tõsta tehnoloogia tähtsust inimeste elukvaliteedi parandajana.

Sihtasutus käivitati riigieelarvest eraldatud 1,57 miljoni krooniga, millele erasektor lisas umbes sama palju. Tänavune auhinnaraha tuli samuti eelarvest ning erasektori ülesandeks on otsida vahendeid sihtasutuse tegevuse jätkamiseks. ?Auhinna loomise üks eesmärke on tõmmata maailmas tähelepanu sellele, et firmadel tasub investeerida teadus- ja arendustöösse just kõrge tehnoloogiatasemega Soomes,? lisas Ihamuotila.

Auhind antakse professor Berners-Leele pidulikult kätte 15. juunil Finlandia palees tehnoloogiakonverentsil.

Professor Tim Berner-Lee on sündinud 1955. aastal Londonis ja lõpetanud Oxfordi ülikooli.

Veebi arendamise ajal töötas ta ?veitsis Cerni füüsikauurimiskeskuses.

Praegu jätkab ta veebiga tegelemist USAs Massachusettsi tehnoloogiainstituudis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing