Teede ehitajatel pankrotihirm

Gea Velthut-Sokka 21. aprill 2004, 00:00

Teine järjestikune aasta, kus tee-ehituse mahud pigem langevad, on sektoris tegutsevad ettevõtjad murelikuks teinud. Kuigi kõigi suuremate firmade juhid kinnitavad, et elavad raske aasta üle, ennustatakse väiksemate ettevõtete soikumist.

?Kindlasti on tulemas pankrotte. See aasta on veel viletsam kui eelmine,? ütles Titania juhatuse esimees Lembit Sildoja. ?Kas jääme ellu? Raske öelda, mõtleme sellele öösel ja päeval.?

Statistika näitab, nagu eraldataks riigieelarvest ja Euroopa Liidu fondidest teede ehituseks aasta-aastalt enam raha, ent ettevõtjate kinnitusel on tööd aina vähem, sest välisraha ei jõua õigeks ajaks kohale. Seda näitab kasvõi see, et 2003. aastal toodeti Eestis 30 protsenti vähem asfaltbetoonsegusid kui aasta varem. Teealuseid stabiliseeriti ruutmeetrites mõõtes koguni kolm korda vähem.

Aasta on tulemas päris keeruline, tunnistas Tallinna Teede ASi tegevdirektor Tiit Padar. ?Täna on meil lepinguid vähem kui mullu samal ajal. Peame tegema pingutusi, et sama käive turult täis korjata.?

Parematele päevadele lootes liisis Tallinna Teede AS eelmisel aastal 20 miljonit krooni maksva mobiilse asfaltbetoonitehase, mis töötab nüüd alakoormusega. ?Eks peame rasked ajad üle elama, liisingut jaksame maksta küll,? ütles Padar.

Teede REV-2 peadirektori Peeter Vilipuu sõnul on hetkeolukord ikka päris hull. ?Praegu on ainult üks eelmise aasta leping ära lõpetada ja ongi kõik. Kui tegeleksime ainult teede ehitusega, oleksime surnud,? ütles ta.

Hõisata ei ole põhjust ka BaltiFalti tegevdirektoril Georg Lu?kovil. Tänu eelmisel aastal sõlmitud lepingutele praegu veel tööd jätkub, küll aga on täitsa hõre aasta teine pool. ?Kindlasti osaleme kõigil maanteeameti hangetel ja üritame ka linnas kaasa lüüa. Kuid Tallinnaski on teede ehituses olukord lahja,? nentis ta.

Kõigil teetööde pakkumistel kavatseb osaleda ka Talter. Ettevõtte tegevjuhi Sven Pertensi sõnul töötatakse praegu alla oma võimete, Talter suudaks täita kaks korda suuremaid töömahtusid.

Erakordselt tihe konkurents tavapärasest väiksema arvu hangete võitmise pärast viib Sildoja sõnul hinnad alla.

Rõõmsamaid helke näeb vaid TREFi direktor Andres Gailit, kelle sõnul toetab teede ehitust kinnisvarabuum. ?Parklaid ja platse on ikka vaja asfalteerida, väiksemad firmad teevad neid.? Gailiti sõnul on TREFil lepingute maht isegi suurem kui mullu aprillis, samas on kõik lepingud eelmisest aastast üle tulnud.

Majandusministeeriumi seisukoht on, et ehitajad muretsevad liialt. ?Täna on veel vara tunda muret, et mõni selleks aastaks kavandatud teeobjekt jääb ehitamata. Kui siiski ei suudeta välisabi raha täies mahus ära kasutada, on võimalik seda teha järgmisel aastal,? ütles pressinõunik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing