Loomsele toidule esialgu kolm piiripunkti

Kristina Traks 23. aprill 2004, 00:00

Teised Eesti piiripunktid on kas ajutiselt või alatiseks sellele kaubale suletud.

Ajutiselt ei saa veterinaarkontrolli vajavat toidukaupa kolmandatest riikidest Eestisse tuua läbi Muuga sadama, Narva maantee ja Dirhami sadama piiripunkti. Alatiseks on kinni Tallinna Lennujaama ja Narva raudtee piiripunkt. Kõik ülejäänud piiripunktid, nagu näiteks Ikla, Valga, Kunda, mitu Saaremaa väikestes sadamates asuvat punkti jne, lähevad kinni, kuna need ei asu ELi välispiiril ning kauba sissevedu teistest ELi riikidest pole Eesti jaoks enam import.

Tallinna Lennujaama ja Narva Raudtee piiripunktid pannakse loomsele kaubale kinni, kuna need ei vasta sellistele nõuetele, mis lubaks neil läbi viia veterinaarkontrolli.

Sisuliselt on need nõuded sarnased, millele peavad vastama toiduainetööstused. Näiteks peavad olema ruumid proovide võtmiseks, koht veovahendite pesemiseks, kontroll- ja laoruumide seinad peavad olema pestavast materjalist jne.

Muuga sadama piiripunktis käis eile kibe ehitustöö. Hoone, mille ehitust alustati tühjale kohale novembris, saab Muuga tollipunkti juhataja Vello Jõeääre sõnul küll 1. maiks valmis ja sisustuski saab paika, kuid piiripunkti tunnustamisega läheb aega. ?Laevafirmad helistavad ja küsivad, mida teha, mina võin vaid soovitada sõita neil Paldiskisse, kelle laevad sinna sisse mahuvad,? rääkis Jõeäär. ?Ega keegi siin täpselt ei tea, mis mai alguses juhtuma hakkab.?

Veterinaar- ja toiduameti piiriteenistuse direktori asetäitja Regina Pihlakas ütles, et Muuga sadama ja Narva maantee piiripunktid saavad 1. maiks vastavaks nõuetele, mis lubavad seal teha veterinaarkontrolli. ?Loodame, et juuli lõpuks on olemas ka tunnustused ning saab need punktid avada,? sõnas Pihlakas. ?Miks Tallinna lennujaama ja Narva raudtee piiripunkte ei ole ehitatud nõuetele vastavaks, ei oskagi ma öelda.?

?Import kolmandatest riikidest lihtsalt lõpeb ära, hakkame kaupa tooma euroliidust,? ütles ASi Maag juhatuse liige Roland Lepp. ?Üks asi on tollipunktid, hoopis midagi muud aga kvoodimajandus kolmandate riikidega, mis 1. maist meile kehtima hakkab.? Maag on üks suuremaid kolmandatest riikidest liha importijaid.

Kaubandus-tööstuskoja hinnangul võib kauba kogus, mis peab Eesti idapiiri kaudu läbima veterinaarkontrolli, väheneda ligi 10 000 tonni võrra. ?Kõige negatiivsemalt mõjutab ettevõtjaid Tallinna Lennujaama ja Narva raudtee piiripunkti loomsele kaubale sulgemine,? ütles kaubandus-tööstuskoja majanduspoliitika- ja õigusosakonna juhataja Reet Teder. ?Ettevõtjad prognoosivad segadust, häireid kaubavoogudes, järjekordi piiril ja kaubavoo suundumist siit näiteks Soome.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing