Toll piirab Vene kauba importimist

Merike Lees 23. aprill 2004, 00:00

Maist väheneb poole võrra Venemaalt või muudest kolmandatest riikidest Eestisse maksuvabalt sissetoodava kauba väärtuseline maht, kuid suureneb oluliselt Eestist Euroopa Liidu maadesse maksuvabalt viidava alkoholi piirang.

Kui täna tuleb Venemaalt või muudest kolmandatest riikidest tuleval reisijal esitada reisija deklaratsioon, kui kauba tolliväärtus ületab 5000 krooni, siis 1. maist tuleb seda teha juba 2700 krooni väärtuses kauba puhul, ütles maksu- ja tolliameti peaspetsialist Marika Õispuu.

Kolmandatest riikidest Eestisse toodava tubaka koguseline piirnorm on jäänud samaks. Alkoholi osas on piirnorm veidi suurenenud. Üle väärtuselise või koguselise piirnormi ulatuv kaup maksustatakse tolli- ja käibemaksuga. Aktsiisikaup, mis on koguseliselt piiratud, maksustatakse siis, kui koguselist piirnormi ületatakse, aktsiisi, tollimaksu ja käibemaksuga.

Tollimaksuga maksustamisel on reisijate kauba puhul määraks 3,5%. Kui reisija poolt imporditud kauba väärtus on üle 350 euro, siis nõutakse kaupade täpset klassifitseerimist, kuna sellisel juhul ühtset 3,5% määra ei kasutata, vaid lähtutakse iga kauba kohta sätestatud tollimaksumäärast.

Kolmandatest riikidest Eestisse toodavate toiduainete osas praegu kehtiv kord ei muutu pärast 1. maid, kuna Eesti juba sisuliselt rakendab ELi nõudeid toidukaupade kontrollile välispiiril. Loomset päritolu kaupade sisseveol kolmandatest riikidest on reisijaile tingimus, et isikliku pagasi hulgas tohib olla kuni üks kilo loomset kaupa, kuid mitte grammigi liha ega piima ega neist valmistatud tooteid.

Seega ei tasu võileibu ega kohukesi Venemaalt tulles kaasa võtta, tõdes veterinaar- ja toiduameti piiriteenistuse juhi asetäitja Regina Pihlakas. Lubatud on kaasa võtta vaid imikutoitu.

Loomsetest toiduainetest võib Venemaalt tuua näiteks 1 kilogramm kala. Tavareisija saab oma kilose toidukogusega piiri ületada igas piiripunktis. Loomseid saadusi tohib suurtes kogustes importida kolmandatest riikidest ainult läbi vastava tunnustuse saanud piiripunkti ja kaasas peab olema vastav sertifikaat. Kuna Vene piima- ja lihatööstustel pole ELi tunnustust, siis nende tööstuste toodangut EL enda territooriumile ei luba.

Euroopa Liidu riikidesse reisides suureneb oluliselt alkoholikogus, mida Eestist võib ELi viia ja vastupidi. Üle 18aastase reisija pagasis on lubatud teisest liikmesriigist ühe päeva jooksul esmakordsel Eestisse saabumisel aktsiisivabalt toimetada Eestisse alkoholi isiklikuks kasutamiseks kuni 230 liitrit, mis jaguneb erineva kangusastmega jookideks. Samad normid kehtivad ka Eestist Euroopa Liidu maadesse reisimisel.

Tallinna sadamakvartalis asuva Citymarketi osakonnajuhataja Regina Maajärve sõnul võib täna kauplust külastavaid turiste vaadates julgelt prognoosida, et alates 1. maist suureneb alkohoolsete toodete müük umbes 50 protsenti. ?Top-tooted on ja ilmselt ka jäävad ikka õlu,viin, vein ja tubakatooted,? lausus Maajärv.

Toidust on soomlased alati viinud kaasa musta leiba, millest kohalik rosinaleib on üks kindel lemmik. Peale leiva ostetakse maitseaineid, suhkrut, kohvi ja muidugi maiustusi. Suure tõenäosusega kasvab nende tootegruppide müük umbes 10?20 protsenti, prognoosis Maajärv.

Maist autoga Eestisse tulles autokütust aktsiisivabalt kaasas ainult nii palju, kui sõiduki standardsesse paaki mahub ning 10 liitrit lisaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing