Alvar Jõgeva • 3. mai 2004 kell 13:03

Börsikommentaar: Rahalaeva ei tulnud

Tallinna börsil möödus esimene kauplemispäev Euroopa Liidus väga rahulikult - suurt rahalaeva ei saabunud, käive oli väga tagasihoidlik.

Kui paljudel fondijuhtidel polnud enne luba osta Eesti aktsiaid, kuna me ei kuulunud Euroopa Liitu, siis nüüd ei põhjusta see enam probleeme. Küsimus on vast selles, kui palju on juba investeeritud Tallinna börsile oodates rahalaeva Euroopast. Kui hinnatase on sealsete fondijuhtide arvates liiga kõrge, siis võib vähemalt osa raha siia tulemata jääda. Teine lugu on investoritega, kes on mänginud kiirele hinnatõusule ja loodavad nüüd oma aktsiad suurte kasumitega maha müüa.

Sellel nädalal avaldatakse kaks olulist tulemust: homme raporteerib Hansapank ja selleks nädalaks on oodata ka Harju Elektri tulemusi. Äripäevale teadaolevalt avaldatakse viimase tulemused neljapäeval või reedel.

Hommikuses ülevaates avaldasin omapoolse Harju Elektri puhaskasumi prognoosi. Nüüd võiks pikemalt rääkida sellest kuidas ettevõte väärtust hinnatakse. Arvan, et osad investorid vaatavad ilusat kasuminumbrit, kuid ei süvene numbritesse piisavalt. Kasum on ju iseenesest väga ilus ja kõikvõimalikud suhtarvud on tasemel, kuid ?kvaliteet? on kehv. Viimase all pean ma silmas finantstulu, mis tekib PKC Groupi aktsiate tõusult. Kõik on hästi senikaua, kuni finantsinvesteeringu väärtus kasvab. Kuid mis juhtub siis, kui PKC aktsiate väärtus hakkab langema - antud juhul hakkab Harju Elekter saama kahjumit.

Firma bilansis ja kasumiaruandes toimuvad küll suured muutused, kuid tegelikult reaalset raha aktsiate hoidmisel ei liigu, kui välja arvata saadud dividendid. Kui palju võiks ikkagi Harju Elektri aktsiad väärt olla? Kõige lihtsam oleks arvatavasti PKC aktsiate väärtus ettevõtte bilansist maha arvata ja vaadata palju teenivad ülejäänud operatsioonid.

Hetkel maksavad aktsiad Helsingi börsil 27 eurot, kogu 620 tuhande aktsia väärtuseks teeks see 262 miljonit krooni. Eilse sulgemishinna põhjal on Harju Elektri turuväärtus 621 miljonit krooni. Seega hinnatakse teisi operatsioone 359 miljoni krooni eest. Eelmisel aastal teenis Harju Elekter 23 miljonit korralist kasumit. Kui nüüd arvutada hinna-tulu suhe, siis saame selleks 15,6. Oletades, et selle aasta kasum kasvab muutub suhtarv veidi madalamaks, kuid jääb oluliselt kõrgemaks kui Äripäeva aktsiatabelis avaldatud number.

Teistest ettevõtetest avaldas Rakvere Lihakombinaat igati korralikud tulemused. Esimese kvartali käive kasvas 2% ja kasumit teeniti 14,1 miljonit krooni. Aasta varasemaga võrreldes kasvas kasum kordades, kuid väga kaugeleulatuvaid järeldusi sellest ei maksaks teha, kuna baasperiood oli nõrk.

Hetkel kuum