Naftabarrel üle 37 dollari

Tõnis Oja 07. mai 2004, 00:00

Naftabarreli hind kerkis Londonis eile üle 37 dollari taseme, bensiini hind USAs püstitas kõigi aegade rekordi üheksandat päeva järjest.

Nafta hind kerkis Rahvusvahelisel naftabörsil Londonis 37,10 dollarini barrel. Nii kõrge oli see viimati 1990. aasta oktoobris. Hinnaralli põhjuseks on kartus, et USA naftatöötlustehased ei suuda toime tulla üha suureneva nõudlusega. Ameerika Ühendriikides, kes on maailma suurim nafta ja naftasaaduste tarbija, majanduse kiire kasv suurendab inimeste reisimist, mis tähendab samal ajal ka kütuse tarbimise suurenemist. ?USA 4% majanduskasv filtreerub nõudluseks kütuse järele,? lausus analüüsikeskuse Mitsui & Co Energy Risk Management asepresident Dennis Kongsiri. Terrorismiohu tõttu jäetakse välismaale minemata ning puhkuse ajal sõidetakse ringi hoopis USAs.

Nõudlus bensiini järele USAs kasvas energeetika ministeeriumi andmetel möödunud nädalal 9,10 mln barrelini ööpäevas, mis oli 3,8% kõrgem, kui aasta tagasi. Suvekuudeks prognoositakse nõudluse kasvu rekordilise 9,32 miljoni barrelini ööpäevas.

Pliivaba bensiini hind kerkis teisipäeval Rotterdami sadamas esmakordselt üle 450 dollari tonn. Varem on bensiinitonni hind maksnud üle 400 dollari vaid 26. juunil 2000.

Kui arvestada aga dollari kurssi, on bensiiniliitri hulgihind 68 sendi võrra odavam, kui toona. Kroonidesse ümberarvutatuna maksab täna bensiiniliitri hind 4,40 krooni, 26. juunil 2000 5,08 krooni. Diiselkütuse hinnarekordiks oli vahetult enne Iraagi sõda 443,75 dollarit tonn.

Nafta ja naftasaaduste hinnad Rotterdami sadamates on kujunenud Põhja-Euroopas baashindadeks, mille põhjal kütusefirmad lepivad kokku omavaheliste tehingute hinnad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing