Kaubandusvolinik: kaotame põllumajanduse eksporditoetused

Tõnis Arnover 14. mai 2004, 00:00

Ettepanek leidis positiivset vastuvõttu USA-lt, kellele see otseselt oli mõeldud, ja süüdistusi Prantsusmaalt, kelle väitel on volinik selgelt ületanud oma volitusi.

Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) Doha vooru läbirääkimised on tõsises ummikus. Peamisteks komistuskivideks on olnud põllumajanduskaubandus ja selle eksporditoetused ning nn Singapuri teemad, mis puudutavad investeeringuid, konkurentsi ja riigihangete läbipaistvust.

Et selle aasta novembris saavad täis praeguse Euroopa Komisjoni (EK) volitused ning aasta lõpul on ka USA valimised, siis oli arvata, et kumbki neist ei julge ummikseisust pääsemiseks midagi otsustavat ette võtta ja läbirääkimisaasta jookseb lihtsalt tühja. Seetõttu oligi Lamy ettepanek, mille ta esitas koos EK põllumajandusvoliniku Franz Fischleriga, üllatus.

Ühtede arvates ei olnudki see mõeldud mitte niivõrd läbiminekuks, kuivõrd kõneluste elavdamiseks.

EK volinikud ütlesid, et EL on valmis põllumajandustoetused lõpetama, kui teised rikkad riigid toimivad samuti ja kui muudes põllumajandusküsimustes leitakse vastuvõetavad lahendused.

Eelkõige peab EL silmas USAd, kes maksab mitmesuguseid subsiidiume, mida ametlikult ei käsitata eksporditoetustena. Samuti suuri põllumajandustoodete eksportijaid Austraaliat, Uus-Meremaad ja Kanadat.

USA kaubandusläbirääkimiste juht Robert Zoellick reageeris kiirelt ja kiitis ELi konstruktiivsele seisukohale asumise eest. Ta kinnitas, et USA on valmis kaotama eksporditoetustena käsitatavad subsiidiumid.

EL on seni maksnud aastas eksporditoetusteks umbes 47 miljardit krooni, millega on toetatud suhkru, piimatoodete ja loomaliha väljavedu. Osa asjatundjaid arvab, et kui subsiidiumide maksmine lõpeks, jääks suur osa neist ELi siseturule, mis suurendaks pakkumist ja alandaks hindu.

EL on põllumajandustoodete eksporditoetusi vähendanud kümne aastaga kahe kolmandiku võrra. Samuti impordib ta kõige vaesematest riikidest põllumajandussaadusi tollivabalt, mida USA näiteks ei tee.

Pascal Lamy ettepanek, millest ELi liikmesriigid said teada tagantjärele, kõigile loomulikult ei meeldinud.

Kõige häälekamalt võttis sõna Prantsusmaa põllumajandusminister Herve Gaymard, kes ütles: ?Olen igati vastu volinike kirjas esitatud seisukohale, mis ületab nende läbirääkimismandaati ja on taktikaliselt väga ohtlik.?

Pascal Lamy ei olnud sellega päri. ?Olen pidanud sel teemal läbirääkimisi viis aastat. Meil on olemas liikmesriikide ministrite nõukogu mandaat ja me ei kavatse toppama jääda,? ütles ta.

Taunivale seisukohale asusid ka Euroopa põllumajanduslobiorganisatsioonid COPA ja COGECA. Nende presidendid Peter Gaemekle ja Eduardo Baamonde ütlesid EK volinikele saadetud kirjas: ?Vaatamata sellele, et komisjoni varasemad järeleandmised pole kaubanduspartneritelt vastust leidnud, on nüüd tehtud põllumajanduse vallas uus mööndus, mis ei taga midagi vastutasuks.?

?Kindlasti tähendaks Lamy ettepaneku läbiminek ELi põllumajanduspoliitika kardinaalset muutust ning aitaks siseturul hindu alandada,? ütles Eesti põllumajandusministeeriumi kaubandusosakonna büroojuhataja Ene Maadvere. Näiteks mida kiiremini suhkru tollid ja eksporditoetused kaoksid, seda kasulikum Eestile.

Piima osas, kus Eestis on ainukesena ekspordipotentsiaali, aitaksid jälle eksporditoetused, kui need Eestile laienevad, põllumeeste sissetulekuid suurendada, lisas Maadvere.

Soomlaste esialgse hinnangu kohaselt tähendaks eksporditoetuste süsteemist loobumine, et piimatoodete eksportijate kaotuseks kujuneks umbes 780 miljonit krooni.

ELi algava põllumajandusreformi käigus on juba otsustatud alates juulist vähendada piima eksporditoetust neljandiku ja piimapulbri toetust 15% võrra.

Valio ekspordidirektori Veijo Meriläineni arvestuse kohaselt jääks firmal seega kolme aastaga saamata ca 470 miljonit krooni. Põhiliselt puudutab see eksporti Venemaale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing