Toimetus on vastupidisel arvamusel ? kõnealuse muudatuse viimine äriseadustikku oleks lühinägelik samm. Esiteks lööks selline otsus meie ettevõtluskeskkonna atraktiivsust ja vähendaks välisinvesteeringuid.
Välisinvestorid ei pruugi siia tulla, kui nad teavad, et hoolimata sellest, et neile kuulub ettevõttest 51 protsenti, sõltub kasumijaotus ülejäänud 49 protsendi aktsionäride soovist. Dividendide sundväljastamine annab osale aktsionäridele suuremad õigused võrreldes nende osalusega.
Lõpuks hakkab see kahandama investorite ringi, kuna suuromanikule ei piisa enam 51 protsendist, vaid otsustamiseks on vajalik 75 protsenti ettevõttest. Samuti teeb seadusemuudatus põhjendamatut vahet aktsiaseltsidel ja osaühingutel, millega võivad kaasneda esinduslikuma ettevõtlusvormi, aktsiaseltsi ümbervormistamised osaühinguks.
Teiseks väheneks ettevõtete investeerimisvõime. Muudatus tähendaks ettevõtte kapitalistruktuuri nõrgendamist. Et teha vajalikke investeeringuid, tuleb raha laenata isegi siis, kui ettevõttel enne dividende oleks raha jätkunud.
Kaubandus-tööstuskoja majanduspoliitika ja õigusosakonna juhataja Reet Tederi sõnul peavad aga selle valiku ? investeerida kasumist või laenurahast ? saama teha aktsionärid. ?See säte piirab vägagi aktsionäride otsustamisõigust,? toonitab Teder tänases Äripäevas.
Kolmandaks toob kasumi sundjagamine kaasa maksukoormuse tõusu. Ettevõtted on sunnitud dividende ning nendelt ka tulumaksu maksma.
?Sisuliselt tähendaks see samm taganemist senisest investeeringute tulumaksust vabastamise poliitikast,? taunib Estonian Airi juhatuse esimees Erki Urva kavandatavat seadusemuudatust.
Mööndustega on Äripäev nõus seadusemuudatuse koostajatega vaid ühes ? väikeaktsionärid vajavad paremat kaitset. Eriti, kui meenutame juhtumeid, mil suuromanik ei investeerinud enam ettevõttesse, kuid ei maksnud ka dividende, vaid võttis ise raha välja, näiteks konsultatsioonitasuna või laenuna.