Ülo Toomsalu • 24. mai 2004 kell 5:53

EPL: Pankadele avaneb KMA andmebaas

Pangad tunnevad huvi kodakondsus- ja migratsiooniameti (KMA) andmebaasi kasutamise vastu, millega saaks iga teller ligipääsu klientide isikuandmetele.

Eesti Pangaliidu tegevdirektori Katrin Talihärma sõnul võivad isikut tõendavad dokumendid olla võltsitud nii kõrgel tasemel, et panga töötaja ei ole esialgsel visuaalsel vaatlemisel võimeline kindlaks tegema, kas tegemist on võltsitud dokumendiga või mitte, kirjutab Eesti Päevaleht.

Seepärast soovivad pangad, et pangakontori telleritel oleks võimalik oma arvuti kaudu kontrollida iga isiku andmeid, lisas ta.

Pangad tunnevad Talihärma sõnul huvi nende andmete vastu, mis on kirjas ka isikut tõendaval dokumendil, ehk inimese nimi, isikukood, dokumendi number, kehtivuse aeg, pilt ja allkiri.

KMA pressiesindaja Heikki Kirotari sõnul on pankade huvi lisaks võltsitud dokumentide välistamisele ka dokumendi kehtivuse kontroll.

Õiguslik alus andmevahetuseks tuleneb jaanuarist jõustunud krediidiasutuste seaduse muudatusest, mille järgi on pangal õigus saada isikuandmeid dokumente väljastavate riigiasutuste andmekogudest.

Tänaseks on Talihärma sõnul põhimõtteline kokkulepe KMAga saavutatud ning KMA on ette valmistanud ka vajaliku tehnilise lahenduse.

Kirotari sõnul ei saa pangad piiramatut ligipääsu kõigile andmebaasi andmetele.

Hetkel kuum