Maksuamet esitas firmajuhtidele süüdistuse 10-miljonilises maksupettuses

31. mai 2004, 14:26

Maksu- ja tolliameti uurimisosakond esitas mai teisel poolel puiduettevõtte kahele juhile kriminaalsüüdistuse enam kui 10 miljoni kroonises maksupettuses.

Põhja ringkonnaprokuratuuri prokuröri kinnitatud süüdistuse kohaselt esitasid AS Adonis Baltic Timber Group (ABTG) juhatuse liikmed Rein Lembit Palipea ja Indrek Mandre 2001. aasta jaanuari, veebruari ja märtsi käibedeklaratsioonides valeandmeid, näidates fiktiivsetest arvetest tulenevat enammakstud käibemaksu kokku 10452708 krooni ning taotlesid alusetult selle summa tagastamist riigilt. Tegelikult ABTG-l eeltoodud summa ulatuses käibemaksu tagasitaotlemiseks õigus puudus.

Süüdistuse kohaselt kajastasid Palipea ja Mandre ettevõtte raamatupidamises mitmete varifirmade fiktiivseid dokumente, mille alusel oli ABTG-l võimalik näidata kasvava metsa raieõiguse ning ülestöötamis- ja transporditeenuse soetamist käibemaksukohustuslaseks registreeritud äriühingutelt ning arvata tasumisele kuuluvast käibemaksust maha eelnimetatud teenuste kohta esitatud arvetel märgitud käibemaks.

ABTG juhid näitasid fiktiivsetel dokumentidel, et omandasid konkreetselt kinnistult raieõiguse, misjärel tellisid varifirmadelt omandatud raieõiguse realiseerimiseks metsa ülestöötamise teenuse (raiumine, väljavedu, vahevedu ja üleandmine vedajale) ning transporditeenuse raiumisega saadud metsamaterjali toimetamiseks AS ABTG ladudesse.

Tegelikkuses valeandmeid sisaldavates dokumentides märgitud kinnistutelt raiet ei toimunud ja kõnealused varifirmad ABTG-le eeltoodud teenuseid ei osutanud ning neid kasutati eesmärgiga varjata tegelikke tehinguid - tavapärast palgi ostmist, mille puhul enammakstud käibemaksu kokkuvõttes ei teki.

Prokurör kinnitas Rein Lembit Palipea ja Indrek Mandre süüdistuse 16. mail ning see esitati isikutele 18. mail.

Antud kriminaalasja raames viibisid Palipea ja Mandre kuriteos kahtlustatavatena 48 tundi vahi all. Tallinna Ringkonnakohus leidis möödunud nädalal, et isikute kinnipidamine ei olnud piisavalt põhjendatud, küll aga oli õiguspärane nende kahtlustatavatena ülekuulamine, teatas maksu- ja tolliamet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing