Vanalinna päevad kutsuvad öisesse keskaega

Christel Karits 04. juuni 2004, 00:00

Vanalinna päevade kavva mahub 200 erinevat üritust, mille valikul on korraldajad sel aastal karmimalt ümber käinud. Nii ei toimu Raekoja platsil tavapärast kontsertprogrammi, vaid tähelepanu pööratakse sündmustele kõrvalisemates kohtades. Kesklinna vanema Keit Pentuse sõnul polnud varasemal Raekoja platsil päev otsa kestnud programmil vanalinnaga mingit seost ja nüüd üritatakse selle ja teiste kit?iliste üritusteta hakkama saada.

23. vanalinna päevade rosinateks on kindlasti 4. juunil toimuv muuseumide öö, 5. juuni kirikute öö, maikrahvi valimine samal päeval, meistrite töökojad, vana aja tänav, pereõu Komandandi aias ja võimalus sisse vaadata värskenduskuuri läbinud raekotta.

Muuseumiöö raames on va-nalinnas asuvate muuseumide uksed avatud vähemalt südaööni ning hilisel ajal ringi jalutada armastavatele külastajatele näidatakse eksponaate, mis tavaliselt kiivalt hoidlatesse peidetud. Samuti toimub muuseumisaalides etendusi ja kontserte. Näiteks on 4. juunil Rüütelkonna hoone avatud kella 10st õhtul üheni öösel. Selle aja sisse mahub uue näituse ?Kohatunne. Eesti kunsti klassika 18. sajandist 1940. aastani? avamine ning kontsert, kus astuvad üles Eneli Hiiemaa flöödil ja Jelena Ossipova klassikalisel kitarril. Näitusel võib taas näha Johann Köleri, Amandus Adamsoni, August Weizenbergi, Kristjan Raua, Konrad Mäe, Jaan Koorti, Aleksander Vardi, Adamson-Ericu ja paljude teiste teoseid. ?Kõrvalpõikena näituse põhiliinist eksponeeritakse Eduard Wiiralti 1929. aasta hilissuvel Antrainis valminud inimlikele nõrkustele osutavaid fantastilisi päid, mille tüübid ja kujundid ühendas kunstnik oma tuntud graafilistes lehtedes ?Kabaree? ja ?Põrgu?,? seletab näituse kuraator Tiina Abel.

Vanalinna seitse kirikut pakuvad öösel hiliseid kontserte nii ilmaliku kui ka vaimuliku muusikaga. Rootsi-Mihkli kirikus saab 5. juuni hilisõhtul kuulata Erki Meistri öömissa ?Missa Cantico? esiettekannet, Dominiiklaste kloostris vanamuusikaansamblit Rondellus, Kaarli kirikus Jenkins Adiemuse kontserti, Oleviste kiriku aias näeb vabaõhumuusikali ?Savinõu? ja Toomkirikus saab nautida ööromantikat.

Olde Hansa on kutsunud linnarahvast rõõmustama oma lemmikmuusikud Eu-roopa keskaegse folkmuusika staarid Poeta Magicast. ?Poeta Magica on väga võimas ja ehe varajase muusika tegija, meie majarahva kindel lemmik,? kinnitab Olde Hansa majaemand Margit Hakomaa. ?Mitmel keskaja üritusel on just nemad olnud need, kes tõelise keskaja õhkkonna rahvani on toonud.?

Kuulsate moosekantide esinemine vürtsitab vanalinna ööelu kahel järjestikusel õhtul: reedel, 4. juunil kell 23 Vanaturu platsil ja laupäeval, 5. juunil kell 21 Raekoja platsil. Lisaks saavad huvilised laupäeval kell 15 osa võtta Vanal turul aset leidvast keskaja muusika õpitoast.

Kanuti Gildi SAAL on vanalinna päevade ajal täis tantsu. Juba traditsiooniliselt korraldatakse sel ajal hilisõhtusi lühietendusi ning sel aastal on neid kavas kokku neli.

Täna, 4. juunil astuvad publiku ette alles hiljuti ülimenukalt esietendunud Eike Ülevainu ja Robert Annuse tantsuetenduse neli noort meesnäitlejat. ?Jätku tuleb veel kõvasti, et lage pole ees? on noortepärane tantsuetendus. Kas ka näitlejad suudavad tantsida kaasaegselt, selgub laval. Laupäeval saab näha kahe noore naiskoreograafi etendusi. Renate Keerdi autasutati tema eelmise lavastuse eest Philip Morris Eesti läbilöögiauhinnaga. Tema uusim töö ?Mobile Home? esietendus juba aasta tagasi ning hiljuti esitati seda ka Kopenhaagenis. Peale Renate ja Päär Pärensoni astuvad etenduses muu hulgas üles ka kaks paari veekindlaid kummikuid ja kakaopulber ?Meie Mark?. Hoopis teise iseloomuga on õhtu teine etendus ?Kiri maalt?. Kaja Lindali esimene soololavastus on inspireeritud 84aastase Lõuna-Eesti naise viimaseks jäänud kirjast, milles ta lühidalt võtab kokku kogu oma elu. Vanalinna päevade viimasel päeval, 6. juunil on järg Eesti?Soome koostöös valminud etendusele ?Valtiomies II? (?Riigimees II?). Parasjagu väga ajakohase temaatikaga Soome koreograaf-lavastaja Mikko Orpana etendus on selge poliitilise alatooniga ja räägib meedia jõust, vägivallast Euroopa keskel, berlusconist ja bushist, maailma lõpust ja väikesest Soome poliitikust. Seda kõike tantsides, hiphoppides, räppides ja videopiltidena.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing