9. juuni 2004 kell 11:10

Euroopa börsid: lennukompaniid rõõmustavad nafta hinnalanguse pärast

Euroopa börse on kuuenda järjestikuse tõusupäevani viinud langev toornafta hind. Tõusu veavad lennukompaniid.

?Kõrge nafta hind on olnud aktsiatele peamiseks koormaks ja iga langust võetakse kergendusena,? ütles uudisteagentuurile Bloomberg Activest Investment fondivalitseja Leif Millarg.

1. juunil saavutatud 13,5 aasta kõrgemalt tasemelt on nafta odavnenud juba 11%. Languse taga on Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC), kes otsustas juulist ja augustist tootmiskvoote tõsta.

Langev kütuse hind on aidanud kosuda suurtel kütusetarbijatel. Euroopa suuruselt teine lennukompanii British Airways on lisanud oma hinnale 2,9%, Air France 0,8% ja Lufthansa 1%. Veidi murelikult liiguvad naftatootjad. BP Plc on odavnenud 1,1% ja Total SA 0,6%.

Põhjala börsidel on ilma teinud elektroonikaseadmete valmistaja Elcoteq, mis ronis esimeste kauplemistundidega 15,20 euroni ehk 3 protsendiga plussi. Tõusu taga oli Soome investeerimispank Mandatum, kes tõstis aktsia soovituse ?akumuleeri? pealt ?osta? peale.

Telekomisektoris on löögi all sideoperaator TDC, kuna firma suurim omanik SBC Communication otsustas vähemalt 69,4 miljonit Taani firma aktsiat (eilse turuväärtuse põhjal 30 mld krooni eest) maha müüa. Müügi põhjuseks AT T Wireless Services ostu finantseerimine.

TDC alustas päeva 6,6% langusega, tasemel 192,5 Taani krooni.

Hetkel kuum