Ülo Toomsalu • 18. juuni 2004 kell 5:50

EPL: Lõuna-Ameerikast toodud raudteeliiprites pesitses kahjur

Taimetoodangu inspektsioon leidis hiljuti Eesti Raudtee Lõuna-Ameerikast sisse toodud raudteeliipritest tiivulise kahjuri.

Inspektsiooni peainspektor Tea Tasa ütles Eesti Päevalehele, et nahktiivaliste hulka kuuluv putukas polnud siiski ohtlike taimekahjurite nimekirjas, samuti olid moorapuust liiprid ainult pisut kannatada saanud. ?Massilisi kahjustusi polnud, sääsest veidi priskemad putukad olid pugenud vaid mõnda liiprisse,? märkis ta. ?Ilmselt oli puitu immutatud vähem, kui oleks pidanud.?

Elusast peast õnnestus kätte saada vaid üks tiivuline. Kahjur toimetati laborisse, kus selgus, et ohtlike putukate nimekirja see ei kuulu.

?Eesti riigile see putukas kahjulik polnud,? lausus Tasa, kelle sõnul taimekaitseinspektorid on eriti valvsad Venemaalt ja kolmandatest riikidest leviva puidunematoodi suhtes.

?Kui selline kahjur tuleb, võib ta meil kiiresti levima hakata,? lisas peainspektor.

Ta märkis, et raudteeliipritest seni taimekahjureid leitud pole, mõnikord levivad need imporditud lillede kaudu.

Eesti Raudtee avalike suhete juht Priit Koff ütles, et liiprid telliti katsepartiina Guajaanast, kuid konteiner nendega seisis mõnda aega ka Saksamaal. Seetõttu pole ka võimalik tuvastada, kus kahjurid puitu pugesid.

Liiprid on Kofi väitel täiesti kasutamiskõlblikud. ?Meie eksperdid vaatasid partii üle ja leidsid, et see vastab täielikult Euroopa Liidu standarditele,? kinnitas ta. ?Liiprid pannakse varsti maha.?

Avalike suhete juhi sõnul on moorapuu harukordselt tugev ja vastupidav punane puit. ?Kui selle maha saaks, oleks meil põhimõtteliselt eluaegne raudtee,? lisas ta.

Hetkel kuum