Euroopa Liidu uuring kiidab Eesti firmade maksekultuuri

Kristina Traks 22. juuni 2004, 00:00

Krediidikorraldusfirma Intrum Justitia uuringust tuli välja, et keskmiselt maksavad Euroopa firmad arved ära kaks nädalat pärast maksetähtaega. Kõige kiiremad maksjad on soomlased (kuus päeva pärast maksetähtaega), kõige aeglasemad maksjad aga Portugali firmad (38 päeva pärast maksetähtaja saabumist). Eesti firmad tasuvad arved tavaliselt üheksa päeva jooksul pärast maksetähtaja saabumist.

?Euroopa Liidu teiste maade tulemuste taustal on Eesti maksekultuur tähtsa hea,? ütles ASi Intrum Justitia juhataja Ivar Tammemäe. ?Põhjuseks ilmselt asjaolu, et suur osa Eesti ekspordist läheb Põhjamaadesse, kus on samuti hea maksekultuur.?

Levinuimad põhjused, miks arveid õigeaegselt ei maksta, on Tammemäe sõnul ettevõtte finantsprobleemid või siis tahtlik maksmisega viivitamine.

Uuringust tuli ka välja, et kuigi Itaalias võtab kauba eest raha kättesaamine pikkade maksetähtaegade ja maksetega viivitamise tõttu ligi sada päeva aega, maksavad sealsed firmad lõpuks ikkagi arved ära. Maksmata jääb Itaalias vaid 0,9 protsenti arvetest. Ka Hispaania firmad venitavad maksmisega samuti väga pikalt, kuid 3,2 protsenti arvetest jääbki maksmata.

Ekspordi garanteerimisega tegeleva SA KredEx juht Maive Rute ütles, et kartus krediidiriskide ees on ettevõtjatele eksportimisel üks peamisi takistusi.

?Eestis on suur osa eksportijaid väike- ja keskmise suurusega ettevõtjad ning neil lihtsalt pole võimalik anda pikki maksetähtaegu ja kanda krediidikahjusid,? rääkis Rute. ?Samas sageli on probleeme raha kättesaamisel just pikaajalistelt ostjatelt, kellega muututakse hooletuks ja antakse liiga palju krediiti.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing