Pangad rõhuvad intressikasvu piiramisele

Anne Oja 30. juuni 2004, 00:00

Poolt eluasemelaenu turgu kontrolliv Hansapank tõi eile turule 10 aastaks lukustatud intressiga kodulaenu, mille intress on hetkel 5,45 protsenti. Varem fikseeris Hansapank laenuintressi vaid viieks aastaks.

Muudatused tõstavad Hansapanga fiksintressi kasutajate arvu seniselt ühelt protsendilt kahe-kolme protsendini.

Hansapangast on oma kodu soetamiseks laenu võtnud ligi pooled kodulaenu võtnud 80 tuhandest perest. Kodulaenude maht Eestis ületas mai lõpus 20 mld krooni piiri, kasvades üle 1 mld krooni kuus. 90 protsenti laenudest sõltub Euriborist ja on annuiteetgraafikuga, kus alguses maksab laenaja peamiselt intressi.

Hansapanga eraisikute panganduse tegevdirektor Priit Põldoja kommenteeris: ?Jõukale segmendile on lukku löödud intressiga laenupakkumine väga huvitav. Näiteks kui olen investeerinud kinnisvarasse tootlusega 10 protsenti, siis võtta laenu ja fikseerida laen 5 protsendile.?

Hansapanga eluasemefinantseerimise osakonna juhataja Jaan Liitmäe selgitas, et laenulepingu kohendamine on valdavale osale laenuklientidest jõukohane. ?Pigem on see psühholoogiline probleem,? ütles Liitmäe.

Lähiajal plaanib Ühispank turule tulla lahendusega, kus pool laenust väljastatakse fikseeritud ja pool ujuva intressiga.

?Selline lahendus on soodsam, kui tavaline intressi fikseerimine või intressi tõusu vastu kaitstud kodulaen,? kommenteeris Ühispanga jaepanganduse divisjoni direktori asetäitja Eerika Vaikmäe Koit. Ta lisas, et tormijooks fiksintressidele algab alles peale Euribori väga kindla ja olulise tõusutrendi teadvustumist.

Nordea Eesti juhatuse esimees Christer Rosenström kommenteeris, et uute fikslahenduste turule tulekul tekib laenajal võimalus valida.

?Seni on kindlalt fikseeritud intressiga laenude võtmine olnud kõrgema hinna tõttu väga passiivne. Intressitõusu piiranguga laenutoode on aga äratanud elavat huvi,? lisas Rosenström. ?Samas ei ole lepingu sõlmimiseni enamasti veel jõutud - uus toode nõuab pisut harjumist ja võetakse aega järelemõtlemiseks.?

Juuni alguses üllatas Nordea intressitõusu piiramisega laenuvõtja valitud tasemel, mille plaanis müüa viiendikule laenuvõtjatest. Võrreldes fiksintressiga hoiab intressi piiramine raha kokku nii enne Euribori kriitilist tõusu kui ka peale seda.

Tavaliselt USA Föderaalreservi tuules baasintresse üle vaatav Euroopa Keskpank tuleb kokku homme. Eesti Panga hinnangul on baasintressi tõusu oodata hiljemalt sügisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing