Algav kütteperiood toob kaasa käibemaksusegaduse

Anne Oja 12. august 2004, 00:00

Praeguse seisuga kallineb küte oktoobrist renditud ja liisitud korteritele ning füüsilisest isikust ettevõtjatele, samuti ühistutele kuuluvates majades tegutsevatele ettevõtetele. Samas on oht, et toasoe kallineb sisuliselt kõigile korteriomanikele, kuna ühistud pole käibemaksukohustuslased ega saa seetõttu hoones tegutsevatele ettevõtetele ja FIEdele kütet 18% käibemaksuga müüa.

Vajadus kütte ja soojaenergia erineva käibemaksustamise järele tuleneb 1. mail jõustunud käibemaksuseadusest, mis lubab 5% käibemaksu ühistutele vaid oma tarbeks ja füüsilistele isikutele isiklikuks tarbeks.

Erakütte pearaamatupidaja Merle Vilepilli hinnangul puhkeb segadus oktoobris, kui ühistud saavad kätte esimesed 5% ja 18% käibemaksuga küttearved. Eraküte saatis maikuus ca 350 kliendile ringkirja palvega täpsustada ühistutel lasuvaid allrente. ?Probleeme pole mitte niivõrd selle ümber, et selgitada, mis, kus ja kas, vaid korteriühistud pole käibemaksukohustuslased,? kirjeldas Vilepill tagasisidet.

Valdav osa Eesti 7500 korteriühistust ei ole end käibemaksukohustuslaseks registreerinud.

Korteriühistute liidu juhatuse esimees Marit Otsing kommenteeris: ?See on järjekordne kunstlikult tekitatud probleem ja alatu olukord. Võtame paari nädala jooksul seisukoha ja teeme valitsusele, Riigikogule ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ettepaneku seadus ära muuta.?

Korteriühistu Mustamäe tee 153 juhatuse liige Merike Masing rääkis, et ühistutele ei saa panna kohustust jälgida, kas ja kellele on majas asuvad korterid välja renditud või millised korteriomanikud tegutsevad FIEdena.

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühingu kütuse toimkonna esimees Paul Leemet lausus, et sellest sügisest rakenduvad maksumuudatused tulevad talle üllatusena.

?Infot peavad andma sooja tarbijad ehk ühistud, me ei saa detektiivibürood teha,? lahkas ta.

?Isiklikult arvan, et tuleb väga palju segadust ja mõistlik oleks kuni kütte käibemaksuerandi kaotamiseni 2007. aastal vana moodi edasi minna,? ütles Leemet.

Tallinna Kütte kommertsdirektor Priidu Nõmm ütles, et Tallinna Küte on ka varem osale ühistutele kahe erineva käibemaksuprotsendiga arveid kirjutanud.

Lemmi Oro
rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja

Füüsilisele isikule rakendub kütte käibemaksusoodustus vaid siis, kui leping on sõlmitud füüsilise isiku ja soojamüüja vahel ning füüsiline isik kasutab kütet oma tarbeks. Kui füüsilisest isikust ettevõtja kasutab ettevõtluseks oma korterit või elamut ning arvab kulutused tuludest maha, peaks kütte käibemaksusoodustuse arvestamisel kasutama kulude maha arvamisega sama proportsiooni.

Sirje Pulk
maksu- ja tolliameti nõunik

Juhul kui soojatootja müüb soojust füüsilisele isikule, kus asub tema eluruum, rakendatakse 5 protsendi määra sõltumata asjaolust, kas tegemist on füüsilisest isikust ettevõtjaga või ei.

Aga kui näiteks müüakse soojusenergiat äripindadele, siis tuleb rakendada 18 protsenti maksumäära sõltumata lepingu sõlmijast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing