Meie Maa: Saaremaa tuul hakkab tomateid kasvatama

18. august 2004, 08:12

Sõrves Sääre tuulegeneraatorite omanik tahab oma toodetud elektrit hakata kasutama köögiviljade kasvatamiseks, sest elektri müük ei tasu end ära.

OÜ Meritreid juhataja Kaido Schmidt rääkis, et tahab tuulikute naabrusse ehitada kasvuhooned, kus võib aasta ringi kasvatada kurke ja tomateid ning muid köögivilju, kirjutab Meie Maa.

Sõrves praegu kaht 225 kW võimsusega tuuleturbiini käitava Meritreidi juht nentis, et tuulikud tiksuvad poolsaarel küll tasapisi, kuid toodetava elektrienergia rahaline pool on väga nadi.

«Mitmesugused põllumajandustoetused on käivitunud, võiks kellegagi kahasse hakata kasvuhoonemajandust arendama,» ütles Schmidt.

Ta nentis, et talvel müüdavad tomatid ei ole hea maitsega, sest on küllastunud säilitusainetest.

«Asi oleks parem, kui kaubandusvõrk saaks köögivilja kohaliku tootja käest,» sõnas Schmidt.

Ta rääkis, et näiteks Hollandis kasutavad tuulegeneraatorite omanikud võimalikult suure osa elektrist ise.

Juuli lõpus Hollandi farmerite samalaadse tegevusega tutvumas käinud Schmidt usub, et leiab sealt ka mõne partneri, kes vajaliku oskusteabe Saaremaale toob.

Torgu vallavolikogu esimees Mihkel Undrest sõnas kasvuhoonete ehitamise kohta, et vallavolikogu enne nende ehitamiseks luba ei anna, kui tuulikute püstitamise võlad on klaaritud. Undrest ei täpsustanud, kui suured Meritreidi võlad on.

Kui saarte ja mandri vaheline laevaliiklus võimaldab, kavatseb OÜ Meritreid Kaarma vallas Muratsis püstitada Eesti seni suurima, 1,5-megavatise võimsusega tuulegeneraatori. Eesti Energia on Meritreidile andnud liitumisloa Muratsi küla Mereranna maaüksusele poolteisemegavatise tuulikuvõimsuse rakendamiseks. Firma sooviks sinna püstitada Vestase 1,5 MW generaatori, kuid pole kindel, kas sellist tuulikut Saaremaale üldse püstitada saab.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing