Hansapank üllatas oodatust suurema kasumiga iseennastki

Annika Matson 19. august 2004, 00:00

Hansapanga aktsia tegi eile pärast tulemuste avalikustamist kõigi aegade rekordi, sulgudes 2,6% kõrgemal, 110,46 krooni tasemel.

Panga puhaskasum oli 666 mln krooni ehk 2,1 krooni aktsia kohta. Äripäeva küsitluse kohaselt ootasid analüütikud keskmiselt 570 mln kroonist kasumit ehk 1,8 krooni aktsia kohta. Ühekordseid tulusid oli pangal teises kvartalis 59,5 mln krooni eest.

Hansapanga juht Indrek Neivelt ütles eilsel online-pressikonverentsil, et tulemus üllatas neid ennastki. ?Laenude kasv ületas kõiki meie ootusi,? ütles Neivelt. Panga laenude kasvu aastatempo ulatus 38 protsendini. Hoiused kasvasid aastaga 21 protsenti. Samuti on panga netointressimarginaal ehk lihtsamalt keskmine laenu- ja hoiusteintresside vaheline suhe langenud kvartaliga vaid 0,02% tasemeni 3,4%.

Samas märkis Hansapanga finantsdirektor Kristina Siimar, et nii Eesti kui ka Läti intressimarginaalid võivad tulevikus langeda veelgi. Siimari sõnul on Eesti intressimarginaal langenud enam-vähem samale tasemele kui Lätis. Samas on Leedu marginaal olnud juba mõnda aega oluliselt madalam kui ülejäänud kahes Balti riigis. ?Skandinaavia pangandusel on suur mõju Balti pangandusturule ning Skandinaavia pankade puhas intressimarginaal on vahemikus 1,6?1,8%,? ütles Siimar.

Kõige kiiremini kasvas grupis Läti äriüksus. Aastaga on Hansapanga kasum Lätis kasvanud 148%, laenuportfell 41% ja hoiused 28% võrra. Läti ja Leedu äriüksuste kiirema kasvu tõttu väheneb Eesti osatähtsus grupi tulemustes pidevalt. Aasta teises kvartalis oli Eesti osa puhaskasumis alanenud 54 protsendile.

Hollandi panga ING analüütik David Nangle ennustas puhaskasumiks 37 miljonit eurot ehk 579 mln krooni. ?Ootasin, et Hansapanga teise kvartali kasumi kasv jääb mulluse ligi kaks korda suurema tulumaksukohustuse tõttu väiksemaks. Seda ei juhtunud, vaid Hansapank näitas hoopis tugevat tegevuskasumi kasvu,? ütles Nangle ning loetles: laenude maht kasvas kvartaliga 9 protsenti, käibe kasv oli tugevam, kui ootasime ja samas kulud ei kasvanud. ?See oli väga tugev tulemus,? ütles Nangle, kes ei välistanud, et tõstetakse ka kogu aasta prognoose. ING ootab hetkel kogu aasta tulemuseks 158,6 mln eurot ehk 2,5 mld krooni.

Erste Banki analüütik Grzegorz Zawada tunnistas, et Hansapanga tulemus ületas kõiki ootusi. Esimese poolaasta puhaskasum on 85,4 miljonit eurot ehk 1,3 mld krooni, mis on juba 56% tema kogu aasta 152 mln euro ehk 2,4 mld krooni suurusest prognoosist. ?Kuna neljas kvartal on tavaliselt väga tugev, kaalume kogu aasta ootuste tõstmist,? ütles ekspert. ?Panga kasumlikkus on samuti väga hea,? ütles Zawada. Hansapanga omakapitali tootlus (ROE) on 23,8 protsenti. Seega on ta pärast Ungari panku OTP ja FHB üks kasumlikumaid panku Ida-Euroopas.

Nii ING kui ka Erste Banki analüütikud soovitavad aktsiat osta. Esimese hinnasiht on 113 ja teise oma 117 krooni.

?Väga head tulemused, puhaskasum ületas meie ootusi 12 protsendiga,? ütles ka Suprema analüütik Triin Palge. Suprema tõstab Hansapanga kogu aasta prognoose. Pärast põhjalikku tulemuste ülevaatamist on tõenäoline ka hinnasihi kergitamine maksimaalselt 7,5 euroni ehk 117 kroonini.

Palge sõnul on Hansapank vaatamata väga tugevale konkurentsile tõusnud turuliidriks eraisikute panganduse kõige olulisemates valdkondades: eluasemelaenud, eraisikute hoiused, pensionivarade haldus ning seda kõigis kolmes Balti riigis.

Neivelt märkis, et pangandustegevusega Venemaal loodetakse alustada järgmisel suvel. Venemaal on Hansapangal praegu registreeritud liisingufirma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing