Vana akent tasub taastada

Liivi Tamm 01. september 2004, 00:00

Arvamus, et vana aken ongi vana ja seetõttu kõlbmatu, ei pea paika. Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo Elvisto on veendunud, et tegelik elu näitab nii mõnigi kord vastupidist. ?Üks küsimus on ajaloo- ja stiiliväärtus, sama tähtis on ka vana materjali väärtus. Tihe männilülipuit tagas vähese mängimise ilmastikuoludele vaatamata ja akna vastupidavuse. Tänapäeval pannakse rõhku materjali töötlemisele, vanasti aga materjali valikule,? nendib Elvisto. ?Peale kantud inetu vana värv on tegelikult suhteliselt kergesti eemaldatav ja kui veidi vaeva näha, on tulemus tõeliselt hea.?

Vana korrastamise poolt räägib ka hind ? uus aken ja selle ostmiseks tehtud kulutus ei ole end nii mõnigi kord väärt, kui tulemuseks on standardsed liistud ja maja juurde ajalooliselt kuulunud akent enam pole.

Akna korrastamist tasub alustada kahjustuste ülevaatamisest: kus on tegu lihtsalt kolletunud värvikihiga, kus on puit vigastatud/mädanenud.

Kui korraga mitu akent eest tõstetakse, tasub kindlasti märkida, kus konkreetne aken paiknes ? vanad lengid ja aknaraamid ei ole standardsed, iga aken sobib ka hiljem paremini just sinna, kuhu ta enne kuulus.

Sobivust saab tavaliselt reguleerida hingedega ? panna vahele seibe või muuta nende asukohta.

Oluline samm vana akna korrastamisel on värvi eemaldamine. ?Mina soovitan alguses puhastada mehaaniliselt, värvikaabitsaga,? ütleb Elvisto. ?Head on ka infrapunakiirgusel töötavad värvieemaldajad, sest nende puhul pole ohtu, et nad põletaksid puidu pinda, ja klaasid ei lähe siis nii hõlpsalt katki. Sobib on ka kuumaõhupuhur, kuum õhk aga võib nii mõnigi kord klaasi katki teha. Klaasidel on oma väärtus, eriti kui vanemates klaasides on põnevaid mulle või värelust. Peagi muutuvad need juba harulduseks.?

Nikerdatud detailid ja osad, kuhu ligi ei pääse, saab värvist puhtaks ka keemilisi värvieemaldeid kasutades. Akna puhtaks hööveldamist soovitada ei saa ? nii mõnigi kord on tera kogemata liiga sügavale lõiganud ja akna rikkunud. Kui värvikiht on eemaldatud, on selgem ka akna seisukord. Väiksemad, kuni paari millimeetri laiused praod võib täita aknakitiga. Laiematele aukudele ja pragudele tuleb panna juba protees või punn ja kinnitada see liimiga.

Värvist puhastatud akna korrastamisel tasub uutele silikoonidele eelistada traditsioonilist linaõlikitti. Kitiga kinnitamine hoiab akna stiili ja ka kvaliteeti. Kittimise põhireegel ütleb, et ka klaasi alla peab jääma kitiriba. ?Aken värvitakse kruntvärviga, pannakse klaasi alla vedelam kitikiht ja lastakse kuivada,? õpetab Tarmo Elvisto. ?Seejärel kinnitatakse klaas tihvtidega ja pannakse normaalse konsistentsiga kitt peale. Kõige kergem on seda teha kitinoaga. Kui kitt on enam-vähem kuivanud, värvitakse aken linaõlivärviga, nii et värv katab kiti ja ulatub 1?2 mm ulatuses ka klaasi peale.?

Värvimise juures ongi olulisim väljapoole jääv aken, sisemise viimistlemine on tihti lihtsalt sisekujunduse küsimus.

Akende soojapidavuseks on oluline panna ka tihendid. ?Sees olevaid klaase saab asendada energiasäästlikumate klaasidega, kasutada selektiivklaase,? soovitab Elvisto. ?Sobivad ka tihendid ? iseliimuva tihendi eluiga on tavaliselt viis kuni kümme aastat, otsast tuleks need kinnitada klambri või peitnaelaga. Ega siin midagi rasket ei ole, kui pind on puhas ja tihend õigesse kohta pandud, aken peab lihtsalt tihendi kokku suruma. Mõnikord mahub see lihtsalt vahele, teinekord on sellele vaja täiendavat ruumi freesida või panna lisaliiste. Ruumi olemasolu näitab kergesti äärde pandud voolimissavi või plastiliin.?

Kindlasti tuleks tihendada just sisemist aknaraami ? siis on tasakaal õige ja raamide vahele ei hakka tekkima kondensvett.

Säästva Renoveerimise Infokeskus on loonud võimaluse ka väljavahetatavate detailide ostmiseks ja müümiseks. Pakutav valik ulatub treppidest kruvideni.

?Mõni inimene on rõõmus, et saab üleliigsest lahti, teine jälle saab õnnelikuks,? nendib projektijuht Valdur Lillemets. ?Müüme detaile nii siin Majatohtri kaupluses kui ka Kaera tänaval asuvas laos. Eriti nõutud on furnituurid, ka aknapanused.?

Enne vana ukse või akna kohaletoomist peaks Majatohtri kauplusega kindlasti ühendust võtma. ?On juhtunud, et tuuakse ja pannakse ukse taha. See pole ka hea,? ütleb Lillemets. ?Inimeste huvi on kahtlemata kasvanud, peame isegi vabandama, et pole jõudnud kõigile pakkumistele reageerida.?

Informatsiooni pakutavate vanade detailide ja ehitusmaterjalide kohta saab aadressilt www.materjalid.net.

Tallinna elanikud võiksid vanade akende taastamiseks pöörduda Tallinna kultuuriväärtuste ameti poole. Miljööväärtuslikes piirkondades asuvate majade akende korrastamiseks loodi tänavu pilootprojekt, kust saadav toetus ulatub 1000 kroonini akna kohta.

Miljööalade osakonna juhataja Leele Välja sõnul on kriteeriumiks ka see, et hoone oleks ehitatud enne Teist maailmasõda. ?Kui hoonele on nõukogude ajal uued aknad pandud, siis pole restaureerimisel muidugi nii suurt mõtet,? nendib Välja. ?Toetuse taotlemiseks tuleb meile saata vabas vormis avaldus (Raekoja plats 12), seejärel vaatavad meie inimesed olukorra üle. Kui otsustatakse toetada, siis korrastab inimene aknad, me vaatame töö üle ning seejärel saab raha ka kätte.?

Korrastamise all ei saa Välja sõnul mõista lihtsalt ülevärvimist: ?Tuleb ikka korralikult teha, kasutada aknakitti, tulemus peab olema.?

Tarmo Elvisto hinnangul tasub originaalaknaga kindlasti vaeva näha ?Sellist enam tänapäeval ei saa,? ütleb Elvisto ?Ja nii mõnigi kord üle tähtsustatud vanade akende soojapidavuse probleem, sooja kokkuhoid võib käia ka tervise arvel. Pahatihti teeb odavatest plastakendest tekkiv umbne õhk inimesele halba. Kallite uute akende puhul on arvestatud ventilatsiooni, aga enne akende väljavahetamist tasub kindlasti kaaluda, kas sel on tegelikult ka mõtet.? Ka Välja sõnul antakse aknatoetust hoonetele, kus ei ole suuri renoveerimise stiilivääratusi, näiteks plastikaknaid, aga tegu ei ole siiski absoluutse reegliga.

Mujal Eestis asuvate muinsuskaitsealuste hoonete akende taastamiseks annab toetust ka muinsuskaitseamet.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing