Veskimöldre elanikud arendajaga tülis

Inno Tähismaa 06. september 2004, 00:00

Kuigi Tallinna linna lõunapiiril asuva Veskimöldre arendaja AS Arco Investeeringud müüb oma kodulehel imagot tugevast arendajast, siis arendajalt juba maa ostnud kliendid on aastate jooksul viidud kannatuse piirini.

Tauno ja Aili Piirikivi olid ühed esimesed, kes 1998. aastal ostsid Veskimöldresse eramukrundi. Siis müüs Arco Vara maakler neile Veskimöldret kui 175 eramaja ja mitme rohealaga varustatud elurajooni, kuhu tulevad suusa- ja spordirajad, poed, apteek, laste mänguväljakud, koolimaja, lasteaed ja bussiliinid.

Veel 1999. aastal lubas Arco Investeeringute projektijuht Taavi Ink Postimehele antud intervjuus: ?Sportimiseks jääb Veskimöldresse eraldi roheline metsavöönd.?

Ent asjad hakkasid viltu vedama kohe alguses. Juba 1998. aastal hakkasid liikuma jutud planeeringu muudatustest ja 2000. aastal oli Arco platsis uue nägemusega Veskimöldrest. Kui Piirikivid olid ostnud krundi otse metsatuka äärde ja elasid teadmisega, et nii see ka jääb, siis peagi said nad aru, et see oli vaid ilus lubadus. Otse nende vastu üle tee planeeriti juba uusi elamukrunte.

Kui Piirikivid läksid arendaja juurde õigust nõudma, ei mäletanud lubadusi spordiradadest ja rohealadest enam keegi ja öeldi, et see oli vaid müügimehe jutt. Uusi maju põhjendati vajadusega olemasolevat infrastruktuuri paremini ära kasutada ning võidelda kuritegevusega.

Piirikividega sarnases olukorras on sadakond Veskimöldre elanikku. Enamik neist on sama võitlusvalmis kui Piirikivid.

?Kui selline tihendamine on põhjendatud, oleks mõistlik Kadrioru park kruntideks jagada,? märkis Veskimöldre elanik Uku Liive. Tema sõnul on juba juhtumeid, kus inimesed müüvad oma kodu Veskimöldres maha põhjusel, et arendaja ei pea oma sõna. Tema sõnul on kohalikel elanikel raske võidelda suure firma ja linna vastu, kus ametnikud saavad vastutöötamise eest palka.

Nüüdseks on enamik kavandatud rohealadest krunte täis planeeritud ja praegu käib võitlus viimase allesjäänud metsariba pärast, kuhu arendaja kavandas algul korrusmaju, siis ridaelamuid ja on lõpuks jäänud 14 uue elamukrundi juurde. Esialgsete plaanide kohaselt 175 eramukrundiga rohelisest Veskimöldrest on saanud 230 krundiga asum, mis üha enam sarnaneb kõrval asuva Laagriga. Kõik kohad, kuhu võiks tulla kas suusa- või spordirajad, on täis planeeritud. Rääkimata maast apteegi, poe või kooli tarbeks.

Kui kolm aastat tagasi kogusid Veskimöldre elanikud sadakond toetusallkirja, ei läinud Arco algatatud planeering Nõmme halduskogust läbi. Ent täna, kui Nõmme linnaosa vanema kohal on Urmas Paet asendunud Hanno Pevkuriga, on olukord muutunud. Viimasel planeeringu arutelul 1. septembril polnud Pevkuri kohal, Nõmme halduskogu vastandas end Veskimöldre elanikele ja oli nõus uue planeeringuga.

Uus, rohealad likvideerinud detailplaneering on juba läbi läinud Veskimöldre elurajooni teisel poolel, mis asub Saue valla territooriumil. See pole ime, sest Saue vallavalitsuse liige Veiko Pedosk on ühtlasi Veskimöldre arendamisega tegeleva firma Arco Investeeringute ASi juhataja.

Arco Investeeringutelt polnud võimalik reedel kommentaari saada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing