Arvuti kõvatettalt kadunud faile saab ka ise taastada

Alar Pardla 09. september 2004, 00:00

Mina liigitaksin andmete hävimist kolme erinevasse kaalukategooriasse:
1. ?Oih, ma kustutasin kogemata faili ära.?
2. ?Oih, viirus kustutas kõik mu failid ära.?
3. Kõvaketas sai füüsiliselt kahjustada.

Esimese kategooria apsakaid tuleb väga tihti ette, ka arvutispetsialistidel ? isegi nii tihti, et Windowsi operatsioonisüsteem ei kustutagi faile kohe ära, vaid tõstab kustutatud failid alguses prügikasti. Prügikastis oleva faili taastamine on lihtne, tuleb see ainult prügikastist üles leida, aktiviseerida ning siis ?File? menüüst valida ?Restore?.

Juhul kui prügikast on vahepeal tühjaks tehtud, tuleb kustutatud faili taastamiseks kasutada eriprogramme.

Lehelt www.download.com leiab võtmesõna ?undelete? otsides 58 erinevat nimetust tarkvara. Leitud tarkvarast on tasuta viis nimetust, ülejäänud on üldiselt jaosvara ? kui kasutad, siis maksa. Proovida saab üldiselt ka ilma maksmata.

Tehniliselt töötab faili kustutamine niimoodi, et andmeid kõvaketta pinnal ei muudeta. Kustutatakse ainult andmed, mis kirjeldavad faili asukohta kettal. Just nagu raamatukogus jäetaks raamat riiulisse, aga kartoteegist eemaldatakse raamatu kirje. Mida rohkem on ekslikust faili kustutamisest aega möödas, seda väiksem on tõenäosus, et faili saab edukalt taastada ? põhjuseks on töö käigus tekitatud uued failid, mis võivad kõvakettal info hoidmiseks kasutada kustutatud dokumendiga sama ala.

PC Inspector File Recovery on download.com?i kasutajatelt saanud palju soovitusi. Selle tööriistaga õnnestub päästa korraga ka suuremal hulgal viiruste või kasutaja enda kogemata kustutatud dokumente ? aga jällegi on edukaks taastamiseks oluline, et peale viirusepuhangut ei oleks kõvakettale uusi faile kirjutatud.

Kolmandasse ja kõige mustemasse stsenaariumi kuuluvad juhtumid, kui kõvaketas muutub füüsiliselt kasutuskõlbmatuks ? näiteks arvuti süttib põlema, kõvaketas sureb n-ö vanadussurma või kukub põrandale. Sellisel puhul koduste vahenditega enam hakkama ei saa, küll aga on maailmas mõned firmad, kes suudavad ka väga halvas seisukorras olevalt kõvakettalt oma laboratooriumides andmeid välja lugeda. Selliste firmade nagu London Data Recovery teenus on küll kallis, aga kui info hävinud kettal on seda väärt, siis on klient ka nõus teenuse eest maksma.

Rahakulu vältimiseks ning hallide juuste ärahoidmiseks tasub igas firmas, nii suures kui ka väikeses, mõelda olulistest dokumentidest turvakoopiate tegemisele. Oluline on hoida turvakoopiaid eraldi originaalidest ? sest näiteks tulekahju korral võivad hävida ka arvuti lähedal hoitud turvakoopiad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing