Ülo Toomsalu • 13. september 2004 kell 6:10

PM: Res Publica toetus ületas napilt Riigikogu valimiskünnise

Kui täna toimuksid Riigikogu valimised, ähvardaks peaministri parteid Res Publicat parlamendi ukse taha jäämine.

Res Publica populaarsus langes juba enne Lihula sündmusi kriitilise viie protsendini. Nii madalale ei ole Res Publica toetus selle aja jooksul, mil erakond on olnud võimul Toompeal ja kohalikes omavalitsustes, veel kukkunud, kirjutab Postimees.

Mullu kevadsuvel pärast Riigikogu valimisi Res Publica saavutatud rekordkõrge, 30protsendiline toetus langes tänavu augustiks kuus korda ? viiele protsendile ehk täpselt valimiskünniseni.

Turu-uuringute ASi juunikuise küsitluse tulemustega võrreldes kukkus erakonna toetus ainuüksi kahe suvekuuga viis protsenti.

Turu-uuringute ASi sotsioloog Liisa Talving peab Res Publica ja ka Rahvaliidu tänavusuvise populaarsuse langemise põhjuseks nende erakondade läbikukkumist eurovalimistel. Seda kinnitab tema väitel asjaolu, et nelja valimistel mandaadid saanud partei toetus augustis on juuniga võrreldes kas kasvanud või jäänud samaks.

Talving hindas, et järgmise küsitluse tulemused võivad peaministri parteile veelgi kurjakuulutavamad olla, sest siis peegeldub rahva hoiak verivärskete skandaalide suhtes ? Lihula monument, segadused praamiliiklusega. Tõsi, viimane võib kärpida pigem Reformierakonna seni stabiilselt kõrget toetust.

«Ent on täiesti võimalik, et veelgi enam kasvab nende inimeste hulk, kes ei eelistaks ühtegi Eesti erakonda, kui praegu toimuksid valimised,» selgitas Talving. Nii-öelda poliitikas pettunute hulk pole kunagi varem kerkinud kuni veerandsaja protsendini küsitletuist nagu seekord, suve algusega võrreldes on nende hulk kasvanud koguni seitse protsenti.

Hetkel kuum