?See on täiesti kindel,? kommenteeris laenuintressi alanemist Nordea Panga jaepangandusjuht Toivo Annus, ?küsimus pole enam selles, kas see juhtub, vaid millal see juhtub.?
Annuse sõnul langetab intressi esimesena see pank, kelle laenude müük pole ootuspärane. ?Nõudlus on niivõrd suur, et see juhtub juba lähiajal,? rääkis Annus. ?Konstrueerime ise juba järgmist mudelit.?
Neljapäeval tuli Ühispank välja teatega, et pakub kõigile oma klientidele laenu intressiga 3,1 protsenti. Seda, tõsi, vaid uue kinnisvara puhul. Hansapanga kodulaenude baasintress on 3,3 protsenti, aga pank on valmis olenevalt kliendist ka seda määra allapoole kruvima. Nordea Pank pakub 3,1protsendilise intressiga eluasemelaenu alates maikuust. Sama intressiga annab laene ka Sampo Pank.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Soomes on eluasemelaenu intress 2,9 protsenti ehk euro intress pluss marginaal 0,7 protsenti. Kui Eesti pangad taset langetavad, tähendab see, et Eestis saab laenu sama hinnaga mis Soomes.
Üha langeva intressitaseme juures on pankadest välja antavate uute eluasemelaenude maht vaatamata suvisele ajale kuust kuusse suurenenud.
?Juulis oli rekord. Ja augustis tuli uus rekord: 588 miljoni eest uusi laene,? iseloomustas olukorda suvisel kodulaenuturul Hansapanga jaepanganduse juht Priit Põldoja.
Hansapangale tuli suvel igas kuus juurde 700?800 kodulaenuklienti. Uute välja antud eluasemelaenude arv on Hansapangas kasvanud märtsi 2200-lt augustis 2600ni.
Kokku antakse praegu pankadest välja igas kuus miljardi krooni eest uusi eluasemelaene. Sellest poole moodustavad Hansapanga välja antud laenud. Eluasemelaenude andmine liigub kõigis pankades ühtviisi tõusujoones.
Laenuturul on oodata hea aja jätkumist, sest on tõenäoline, et euro intress niipea ei tõuse. Möödunud nädalal Äripäeva konverentsil esinedes ütles Eesti Panga president Vahur Kraft, et euro intressitõusu ei oota ta enne 2005. aasta kevadet.
Paar nädalat tagasi Hollandis toimunud Euroopa rahandusministrite ja keskpankurite koosolekul Informal Ecofin ütles Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet ajakirjanikele, et eurotsoonis püsib inflatsioon kontrolli all, seda vaatamata kõrgele naftahinnale.
Euroopa Komisjoni liige Joaquin Almunia ütles majanduse väljavaateid kommenteerides, et Saksa sisetarbimine püsib jätkuvalt madalseisus vaatamata sellele, et eksport on kosunud. Juba mitu aastat on eurotsooni kahe juhtiva maa Saksa ja Prantsuse majandus olnud seisus, mis ei luba intressi tõsta.