Ruumipuudust leevendab pinna läbimõeldud kasutamine

Janne Mikkiver 29. september 2004, 00:00

Lahenduse leidmiseks peaks analüüsima organisatsiooni ülesehitust ning perspektiive: kui palju muutub organisatsioon lähiaastatel, kas sellega kaasnevad kaadrimuudatused, kui palju kasutatakse hetkel kontoris olevaid töökohti jms.

Moodulvaheseinad võimaldavad planeeringut muuta suhteliselt väikese vaevaga. Ruumi annab juurde kabinetsüsteemist loobumine büroo kasuks, kus töötsoonid on eraldatud madalate bürooseintega, kappidega. Privaatseteks vestlusteks on väikesed koosolekuruumid, mis on ülejäänud osast maast laeni seintega eraldatud.

Näide: viiel kliendihalduril on suur kabinet koos kliendinurgaga, samas käib kliente päevas vaid paar. Sellisel juhul on mõttekam luua viiene töötuba ja ühine üldkasutatav kliendiga kohtumise ruum.

Ruumi aitab säästa ka ühise kliendiarhiivi, raamatukogu jms loomine. Igale töökohale jäävad vaid igapäevaselt kasutatavad kaustad, ülejäänud klienditoimikud leiavad koha üldkasutatavas arhiiviruumis. Arhiiviruum on kindlasti mõistlik sisustada liigutatavate riiulimoodulitega. Näiteks sisustades 35ruutmeetrise ruumi statsionaarsete riiulitega, saame keskmiselt 200 jm riiulipinda, liigutatavate riiulite puhul on jooksvaid riiulimeetreid ligi kaks korda rohkem ehk 390.

Kui ametipost nõuab vaid paar korda nädalas tööl käimist, on mõistlik rakendada mobiilse büroo ideed ? statsionaarsed töökohad asendada ajutiste kohtadega. Sama skeem töötab hästi ka organisatsiooni puhul, kus suurem osa töötajaid teeb müügitööd ja nad viidavad pool tööajast kliendivisiite tehes. Ruumi säästmiseks oleks mõttekam panna kolme statsionaarse töökoha asemel kolme kolleegi peale kaks statsionaarset töölauda ja üks kiiresti kokkupandav klapplaud. Klapplauad on asendamatud ka koosolekulaudadena ning koolitusklassis. Otstarbekas on hoida nõupidamiste, koolituste ja kliendiesitluste jaoks ühte ruumi. Mobiilsete mööblilahendustega saab ruumi ülesehitust kiiresti muuta.

Lisaruutmeetrite leidmiseks tasub üle vaadata ka juhikabinet: juht, kes teeb kirjatööd tunni päevas, ei vaja suurt ruumi. Selle võiks asendada väiksema tööruumi ning väikse üldkasutatava nõupidamisruumiga. Hoogustub ka kodukontorite loomine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:46
Otsi:

Ava täpsem otsing