IMF ennustab tugevat majanduskasvu

Tõnis Arnover 05. oktoober 2004, 00:00

Seda öeldi möödunud nädalavahetusel peetud Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ja Maailmapanga aastakoosoleku lõppavalduses. IMF ennustab tänavuseks maailma majanduskasvuks 5%, mis on viimase 30 aasta parim tulemus, ja panga prognoosi kohaselt peaks majanduse hea areng jätkuma ka 2005. aastal.

Ohuna mainiti kahekordistunud nafta hinda, mis võib ohustada eelkõige neid riike, kus majanduse toibumine ei ole olnud väga kindel. Et ohust selgust saada, tuleb IMFi nõudel olukorda täpsemalt uurida.

USA rahandusminister John Snow oli veendunud, et kõrge nafta hind ei suuda praegu heas seisus olevat maailmamajandust tervikuna langusse viia. IMFi raha- ja finantskomitee esimees, Briti rahandusminister Gordon Brown ütles, et väga oluline on tagada naftaturgudel stabiilsus, mis eeldab naftatootjariikidelt vastutustundlikku suhtumist ja tootmise suurendamist, ning teistelt riikidelt tarbimise tõhustamist.

IMFi ja Maailmapanga koosolekule eelnenud maailma rikkaimate riikide ühenduse G7 rahandusministrid ja keskpangajuhid kutsusid üles muutma naftaturge läbipistvamaks. Maailma juhtivate analüütikute sõnul on aga G7 mõju naftaturgudele väike ning selle üleskutse ei suuda lahendada praegust põhiprobleemi: ebaküllaldast pakkumist, mis ei suuda nõudlust rahuldada.

Kuigi IMFi ja Maailmapanga kohtumiselt oodati, et rikkaimad riigid annulleerivad maailma vaeseimate riikide võla, seda otsust ei tulnud. Lepiti üksnes kokku, et lahendus püütakse leida aasta lõpul, kui Suurbritannia töötab välja vastava ettepaneku.

Põhiliseks takistuseks on Iraagi küsimus. Ehkki naftavarude poolest võiks Iraak olla maailma üks rikkamaid maid, on tal Saddam Husseini valitsemise ajast kaelas 124 miljardi dollari suurune võlg. USA soovib selle võla 90?95protsendilist kustutamist, kuid Prantsusmaa on nõus andeks andma ainult kuni 50% võlast.

IMF on koostanud Iraagi probleemi lahendamiseks programmi, kuid see on mõeldud laenu andnud riikidest koosneva nn Pariisi klubi jaoks ja seda ei avaldata, ütles IMFi tegevdirektor Rodrigo Rato. Ta avaldas lootust, et selle alusel on võimalik Iraagi küsimus lahendada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing