Gea Velthut-Sokka • 11. oktoober 2004 kell 7:05

Tsemendi, turba ja puidu eksport läbi Kunda sadama vähenes

Tänavu 9 kuuga on Kunda sadama kaudu vähenenud tsemendi, turba ja puidu eksport, kolmekordistus aga graniitkillustiku import.

Kunda sadama 9 kuu kaubavoogude mahtu mõjutasid kõige enam turba- ja metsatööstuse madalseis ning Eesti ehitusmaterjalide tööstuse ülikõrge nõudlus tsemendiklinkri järele, teatas sadam pressiteates.

Käesoleva aasta 9 kuuga käideldi Kunda sadamas 1 118 000 tuhat tonni kaupu, mis on 0,5 % vähem kui möödunud aasta samal perioodil. Eesti ettevõtted eksportisid 15 % vähem kaupu kui eelmisel aastal, kokku 865 tuhande tonni ulatuses. Seejuures 2004. a seitsme kuuga eksporditi 800 tuhat tonni. 9 kuuga vähenes kõige enam tsemendiklinkri eksport 57 %, ligikaudu 40 % vähenes turba eksport ning 37 % vähenes III kvartalis ümarpuidu eksport (9 kuu absoluutne vähenemine 19 %).

Samal ajal suurenes imporditud kaupade maht 143 % võrra, üldsummas 254 tuhande tonnini. 301 % kasvas teedeehituseks kasutatava graniitkillustiku import.

Eesti majanduses toimuvatest muutustest annab märku oluliselt kasvanud üldkaupade maht. Eelkõige metallkonstruktsioonide ja toorainete impordi kasv. Käesoleva aasta 9 kuuga suurenes Kunda sadama uute kaubagruppide käitluse maht 223 %.

Sadama majandustulemused on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga paranenud. Majandustulemustele avaldab positiivset mõju kallimate kaupade teenindamisest saadav kasum.

'Kõige positiivsem muutus on aset leidnud aga omavalitsuste suhtumises sadama töösse. Hiljuti käivitus Lääne-Viru maavanema ja Kunda linnavalitsuse toel projekt Ida-Soome ja Kunda regulaarlaevaühenduse loomiseks. Loodame, et selline ühendus saab teoks pigem varem kui hiljem,' lausus Kunda sadama direktor Aleksander Nikolajev.

Hetkel kuum