13. oktoober 2004 kell 22:00

Kontrolli oma meiliaadressi levimist

Spämm ehk soovimatud e-kirjad ei ole küll nii ohtlikud kui viirused ja troojalased, samas matab suur hulk spämmi enda alla vajalikud kirjad. Raske on eristada ohutut reklaamkirja ohtlikku pahavara sisaldavatest kirjadest.

Mida laiemalt on meiliaadress levinud, seda suurema tõenäosusega ja rohkem saabub sellele spämmi. Rämpskirjade ülejäänud meilidest eraldamisega tegelevad peamiselt filtrid suurtes meiliserverites. Seega on tavakasutaja rolliks peamiselt oma aadressi levimise kontrolli all hoidmine.

Kui meiliaadressi on tarvis avalikult esitada, tuleks seda teha veidi muudetud kujul. Aadressi: [email protected] võib kirjutada näiteks kujul vanaemale[at]maale.ee, [email protected], [email protected], [email protected].

Avalikelt veebilehtedelt meiliaadressite üleskorjamiseks on spämmijatel automaatselt töötavad robotid, mis otsivad lehe sisust märki @ sisaldavaid lõike, mille nad automaatselt e-posti aadressitena oma andmebaasi salvestavad.

Kui aadress on mõeldud ainult eestikeelsele kasutajale, tuleks kasutada eestikeelse lisatekstiga varianti, sest lugejaskonna väiksuse tõttu ei viitsi arvatavasti keegi seda eripära spämmirobotile arusaadavaks teha.

Meiliaadressi sisestamisel veebilehele tuleb hinnata, milline on aadressi andmisest saadav tulu ning kui suur on risk. Paljud veebilehed võivad olla loodud eesmärgiga koguda e-posti aadresse, et neid hiljem spämmi saatmiseks kasutada. Külastajat peibutatakse sageli millegi võitmise võimalusega. Tõenäoliselt palutakse kinnitada ka peenikeses kirjas tekst, kus andmete esitaja nõustub, et tema aadressile võib saata reklaami. Olles tingimustega nõustunud, ei saa kasutaja seda enam seaduserikkumiseks pidada.

Enne veebis mõnele nupule vajutamist tuleb sellele eelnev tekst põhjalikult läbi lugeda. Kui tekst jääb arusaamatuks, on mõistlik aken akna enda vahenditega kinni panna (Windowsis paremal ülanurgas asuvast ristist) ? ainult nii võib olla kindel, et kasutaja ei aktiveerinud mingit tekstiga seotud tegevust.

Hoidu tuttavate, sõprade, töökaaslaste andmete avaldamisest reklaami eesmärgil. Mõne reklaamimaigulise kirja edastamise eest tuttavale saab kusagil mingeid soodustusi, boonuspunkte, võimalust osaleda loosimisel vms. Õiguslikult on kõik korras ? keegi ei saa keelata mul ju sõbrale midagi isiklikult soovitamast.

Arvutiturbe juhendid on saadaval Andmekaitse Inspektsiooni veebilehelt www.dp.gov.ee .

Autor: Valdo Praust

Hetkel kuum