Anne Oja • 14. oktoober 2004 kell 22:00

EL ei astu samme Eesti veokeelu tühistamiseks

Põllumajandusministeeriumi kaubanduse asekantsler Andres Oopkaup ütles eilsel pressibriifingul, et vaid Eesti kaudu liikunud taimse kauba ekspordi peatamine mingeid Euroopa Komisjoni poolseid sanktsioone Venemaale kaasa ei too. Igasugused kiired lahendused on kahju kannatavatele Eesti ettevõtjatele välistatud, sest Venemaa kavatseb jätkata väikeriigi ignoreerimist.

?Euroopa Liidu tasandil on arutatud sanktsioonide rakendamist, kuid see ajaks asja hullemaks,? ütles Oopkaup. Sanktsioonide kehtestamine rikub ülejäänud 24 liikmesriigi eksportööride, aga võimalik ka, et kõigi Venemaa toorainest sõltuvate ettevõtete majandushuve.

Praegu kannatavad taimse kaubaveo keelu tõttu ainult Eesti ettevõtted. Juba kolmandat kuud ei lase Venemaa üle piiri Eestis toodetud või läbi Eesti veetud taimset päritolu kaupa, nagu jahu, jõusööt, teravili, taimeistikud, kakao ja kohvioad, puidust aknad ja uksed.

Taimetoodangu inspektsiooni peadirektor Roland Nymann märkis, et Eesti ettevõtjate probleem jätab ülejäänud Euroopa Liidu liikmesriike ükskõikseks riikide omavahelise konkurentsi tõttu. Kuni vanad ja tugevad liikmesriigid loodavad Venemaaga ise hakkama saada, nad Euroopa Komisjonile fütosertifikaatide alasteks läbirääkimisteks volitust ei anna.

Tuleval esmaspäeval kohtub Eesti põllumajandusminister Ester Tuiksoo Hollandi põllumajandusministriga, et kujunenud situatsiooni arutada ja taotleda Hollandi kui praeguse põllumajandusküsimuste eesistujamaa ning samuti kahjukannataja sekkumist.

Hetkel kuum