Kulla hind tõusis, nafta odavnes

Romet Kreek 20. oktoober 2004, 00:00

Eile liikusid kulla ja nafta hind eri suundades.

Nafta hind langes teist päeva järjest. New Yorgis oli novembrilepingu hind langenud kella 17.10ks 0,87 dollari võrra, 52,85 dollarile barrelist. Londonis langes detsembrilepingu hind 0,56 dollari võrra, 48,35 dollarile barrelist. Bloombergi andmetel spekuleeriti, et rekordilähedane nafta hind võib vähendada nõudlust nafta järele ning sundida nii OPECit kui ka teisi riike tootmisvõimsusi suurendama. Spekulatsiooni esimene osa tundub tõenäolisem kui teine osa. Kuna naftat pumbatakse täisvõimsusel ja uusi suuri naftaleiukohti pole avastatud, võib vaid unistada, et tootmisvõimsust õnnestub kasvatada. Kui tootmisvõimsus kasvaks, ammenduksid teadaolevad naftavarud seda kiiremini.

Kulla hind oli eile kella 17.40ks tõusnud 0,8 protsenti, 419,49 dollarile untsist. Kulla hinda toetas USA tarbijahinnaindeks, mis viitab analüütikute oodatust kõrgemale inflatsioonile. USA tarbijahinnaindeks, mis ei arvesta toidukaupade ja kütuse hinna muutust, tõusis septembris 0,3 protsenti.

Toidukaupade ja kütuse hinna muutust mittearvestav tarbijahinnaindeks on üks huvitav leiutis. Seda esiteks seetõttu, et ilmselt ei leidu USAs ega mujal maailmas kodumajapidamist, kes ei ostaks toitu ja ei kasutaks transporti. Teiseks aga seetõttu, et tarbijahinnaindeksi eesmärk peaks olema hinnataseme muutuse näitamine. Kütuse ja toiduainete hinnad muutuvad aga kõige rohkem. Kuna tavaline tarbijahinnaindeks oleks liiga kõikuv, siis eelistatakse vähem kõikuvat tarbijahinnaindeksit inflatsiooni arvestamisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing